Київ на карантині: Поворозник розповів про дороги, лікарні та свідомість людей перед Великоднем

Київ на карантині: Поворозник розповів про дороги, лікарні та свідомість людей перед Великоднем

Перший заступник голови КМДА Микола Поворозник дав велике і ґрунтовне інтерв’ю для порталу «Чесно» про те, як місто живе в умовах карантину, і що робить, щоб не допустити поширення коронавірусу. «Вечірній Київ» вибрав найважливіше з цього матеріалу.

Про економіку та інфраструктурні проєкти

Місто має не так багато повноважень у частині економічних преференцій. 26 березня Київрада ухвалила рішення про поновлення програм фінансово-кредитної підтримки малого та середнього бізнесу. У нас щодо комунальної власності є пільги, щодо землі – затвердила держава. Це всі пільги, які є.

Думали відкрити ринки, для цього розробили правила, щоб могли 10 людей заходити. Але якщо ще навіть на самому ринку якось можна забезпечити правила, то з усією чергою перед ринком, не можна гарантувати дотримання карантинних заходів.

Якщо ситуація із захворюванням буде стабільна, то після Великодня можна буде запропонувати уряду відкрити, наприклад, перукарні. Щоб вони працювали за попереднім записом, з усіма заходами безпеки.

Бюджет міста недоотримає внаслідок запровадження карантинних заходів значні кошти. Тому зробили секвестр бюджету на 4,1 мільярда гривень. Забрали фінансування об'єктів спеціального фонду. Там тепер дефіцит, чого не було давно. І це не останній перегляд бюджету. Але це необхідно, щоб місто могло безболісно функціонувати до осені.

Об’єкти, які мали високий ступінь готовності, добудують, як і стратегічні об'єкти: Подільсько-Воскресенський мостовий перехід, метро, дороги. Наприклад, на вулиці Богатирській уже відкрити рух, як і на Шулявському шляхопроводі – на з'їздах.

Про роботу комунальних підприємств та службовців

КП «Київський метрополітен» працює відповідно до колективного договору. Ніхто нікого насильно з роботи не виганяв і в неоплачувану відпустку не відправляв. Зараз  ремонтують рухомий склад, ескалатори, станції. Те, що в підземці немає пасажирів, для цих робіт, – навіть краще. Водночас, закриття метрополітену – це серйозний виклик до бюджету. Місто буде виплачувати зарплату працівникам комунального підприємства з бюджету.

Те саме стосується й КП «Київпастранс». Там працює відсотків 10-15 від рухомого складу, який зазвичай виїжджав на лінію.

Службовцям КМДА не рекомендували йти у відпустку. Є колективний договір, усі працюють у віддаленому режимі. Когось перепрофілювали. Наприклад, працівники ЦНАПів сьогодні задіяні в моніторинговому центрі, який відстежує ситуацію з COVID-19. Щодо працівників КМДА, то, хто виявив бажання піти у відпустку, той пішов, але здебільшого всі працюють дистанційно.

Адмінпротоколи за порушення карантину

Більшість відхилених протоколів у судах – це протоколи, оформлені неналежним чином. Наразі у правоохоронців є всі правові підстави, аби складати ці протоколи. Надзвичайну ситуацію – запроваджено, карантинні заходи – вжито. Обмеження конституційних прав і свобод можливе за одночасної наявності двох умов: обмеження передбачене законом та має легітимну мету. Щодо легітимності: у статті 3 Конституції зазначено, що здоров'я, честь та гідність, недоторканність і безпека є найвищою соціальною цінністю, тобто держава зобов'язана охороняти здоров'я своїх громадян. Далі стаття 27 зобов'язує державу захищати життя своїх громадян. А стаття 34 надає можливість обмежувати певні права для охорони здоров'я населення. Окрім того, у статті 29 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» чітко сказано, що в разі введення карантину в рішенні Кабінету Міністрів України встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них.

Щоб на вулиці вивели оборонні сили або резервістів, треба запроваджувати надзвичайний стан, аби задіювати такі речі.

Перевірки медичних закладів та наявність медикаментів

Міська влада контролює забезпечення лікарень, знає: скільки є кисню, скільки апаратів ШВЛ, скільки ліжок тощо. Перевірили другу хвилю лікарень, зокрема й 17-ту. Ця лікарня, можливо, не в найкращому стані, але вона була основною під час Майдану, тому що це політравма. Вона «витягнула» всіх. Там фахівці надзвичайно сильні. А в другу хвилю вона потрапила тому, що там є окремий корпус, який можна буде переробити зараз… Якщо брати лікарні другої хвилі, то це майже 1 800 ліжок, на яких можуть розміщувати тяжких хворих, котрі потребуватимуть госпіталізації.

У лікарнях зараз достатньо жарознижувальних засобів та антибіотиків. Їх купуватимуть і надалі за кошти резервного фонду. Експрес-тести та ПЛР-аналізи теж роблять коштом держави й міста. Платно їх роблять приватні лабораторії.

У місті є 4 центри, де роблять ПЛР-дослідження. На добу в місті можна зробити близько 2 000 тестів. Меценати допомогли купити в державну лабораторію систему, яка за добу робить близько 400 тестів. Місто придбало декілька лабораторій, але наразі їх не задіює, тому що немає такої кількості ПЛР-тестів.

Зараз роблять тести всім, хто надходить з пневмонією. Працює 28 мобільних груп. Завдяки центру, який створили у місті, намагаються виявляти вогнища, аби вірус не поширювався. Тепер хочуть робити тести всім тим, кого ургентно привозять до лікарні, зокрема задля того, щоб убезпечити лікарів.

Зараз ті, хто на передовій боротьби з коронавірусом, повністю забезпечені засобами індивідуального захисту. Зробили замовлення на  650 захисних костюмів. Вони є різні – одноразові, багаторазові. Їх розподілили на 8-му та 10-ту лікарні. Днями головний лікар станції швидкої допомоги м. Києва Анатолій Вершигора отримав 600 захисних костюмів.

Звісно, хотілося б, аби був запас необхідних матеріалів на місяць чи два. Але зараз уже налагоджена логістика: шиють маски, костюми.

Меценати працюють за двома варіантами. Перший – це вони самі йдуть безпосередньо до лікарень, і там їм кажуть, що необхідно. Везуть захисні костюми, маски, ШВЛи, дезінфектори та інше. Наприклад, одна компанія робить ремонт із розведення кисню в лікарні.

А тим, хто допомагає коштами, надають благодійні рахунки лікарень з формулюванням: «На виплату заробітної плати». На сьогодні всі вони у стані НКП, тому гроші, які надійдуть з цільовим призначенням, точно підуть на заробітну плату.

З 1 квітня в Україні нова форма фінансування медицини. Водночас у Києві залишилася частина невикористаних коштів субсидії з державного бюджету, а частина – з місцевого. Місто виплатить медикам усе, що було обіцяно урядом і містом. А потім будуть шукати спільні варіанти з державою, щоб вирівняти ситуацію з фінансуванням. Але ті, хто працюватиме з COVID-19, однозначно отримуватимуть удвічі більше.

Великодні обмеження

В'їзд до міста й виїзд зі столиці – обмежений: і регулярні, і нерегулярні перевезення пасажирським транспортом – заборонено. Обмежити рух приватного транспорту нескладно, але для міста це матиме негативні наслідки, бо 30% людей працюють на критичній інфраструктурі міста, і мешкають вони за містом, включно з медиками.

Водночас, необхідно «достукатися» до людей, щоб вони не пускали своїх батьків, дідів до церкви на Великдень. Звичайно, світська влада не може наказувати священникам, у них своя ієрархія. Проте будуть посилені заходи контролю за дотриманням санітарних норм біля культових споруд під час свят.

Соціальна допомога від міста та депутатів

Самотні люди знають, що у разі потреби можуть звернутися за єдиним телефонним номером: 1551. Місто постійно обслуговує 12 тисяч людей, і соцпрацівники до них ходять: миють, чистять, годують. Зараз розширили категорію до 30 тисяч. Їх забезпечують пайками, допомагають і меценати.

До допомоги киянам долучилися депутати – роздають маски і антисептики. Хоча це схоже на те, як коли під час виборчої кампанії намагаються купити голоси. Це за великим рахунком та сама історія. Але якщо роздають маски – беріть, а далі думайте головою, кого підтримувати. Якщо будуть допомагати усі, тоді швидше це все подолаємо.

На розміщення бордів, із закликом мера столиці Віталія Кличка «Досить шастать!», бюджетних коштів не витрачали – це соціальна реклама.

Місто має 26 автомобілів для соціальної допомоги. Їх купували для обслуговування дітей з інвалідністю. Але зараз вони орієнтовані на людей, які не можуть самостійно пересуватися містом і яким потрібна передусім медична допомога. Наприклад, частково для тих, кому необхідний гемодіаліз, для дітей з інвалідністю, онкохворих і так далі. Це по суті соціальне таксі.