Чорно-біле мислення: Супрун пояснила його шкоду

Чорно-біле мислення: Супрун пояснила його шкоду

Деякі люди в розмовах поділяються на дві категорії: перша вважає, що потрібні суворі карантинні заходи, повна зупинка життя та тотальне носіння масок. Друга категорія вважає, що карантин не дієвий, лише гроші витрачаються шаленими темпами.

Проте обом тезам можна заперечити, адже вони більше схожі на крайнощі. Детальніше про «чорне та біле» мислення, розповіла колишня в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у мережі Facebook.

Чорно-біле, або дихотомічне мислення це когнітивне викривлення. Воно прагне ВСІ речі у світі поділити на хороше і погане, правильне і хибне, корисне і шкідливе, можливе і неможливе, – пояснює Супрун.

Часом такий тип мислення люди використовують, як захисний механізм для виправдання своєї поведінки. Однак, якщо людина не бажає сприймати навіть можливість існування суперечностей, – це стає серйозною проблемою.

Як може проявлятися чорно-біле мислення?

– Загалом, чорно-біле мислення, як-от «бий або тікай», «свої та чужі» еволюційно та історично були потрібні для виживання у відносно простому світі, поділеному на жертв і хижаків, своїх та ворогів. Але зараз ми живемо у світі, що вимагає від нас сприйняття складності, здатності розуміти поняття із різних сфер та вміння зважати на низку чинників, а не на якийсь один, – пояснює медик.

Приклади «чорно-білих» тез, які є шкідливими для фізичного і психічного: будь-яку хворобу можна подолати навіть на термінальній стадії, були б гроші; важка хвороба – то спокута за гріхи, така уже доля, лікування не допоможе; він/вона – лікар від Бога; всі лікарі – байдужі пройдисвіти тощо.

Симптоми дихотомічного мислення

• Дихотомічне мислення часто супроводжує розлади харчування і нездорову вагу.
• Люди, схильні до чорно-білого мислення, ймовірніше будуть незадоволеними своєю вагою і матимуть дуже критичне сприйняття власного тіла, навіть коли індекс маси тіла в порядку.
• Дихотомічне мислення, що увійшло у звичку, може шкодити стосункам чи роботі. Такі люди схильні раптово звільнятися чи звільняти підлеглих, коли щось раптом пішло не так.

Такі люди, ймовірно, не шукатимуть вирішення конфліктів чи кризових станів. Вони ділять людей на хороших і поганих.

Що робити з власним чорно-білим мисленням?

– Як і з рештою аспектів поведінки і сприйняття світу, спершу слід проблему відчути і захотіти щось тут змінити. Допоможе в цьому когнітивно-поведінкова психотерапія, під час сеансів якої ви з терапевтом спробуєте сформувати поміркований погляд на речі, в якому є 50 відтінків сірого, а не чорне і біле, – підсумовує Супрун.