Штучна вентиляція легень рятує не всіх: пояснила Супрун

Штучна вентиляція легень рятує не всіх: пояснила Супрун

На сьогоднішній день українців хвилює, наскільки потужно лікарні можуть надавати інтенсивну терапію та проводити штучну вентиляцію легень, і головне – запобігати смертельним випадкам.

На ці питання відповіла колишня в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у мережі Facebook

– Стисла відповідь така: апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ) дуже потрібні, і можуть врятувати життя, але не все від них залежить, – коментує Супрун.

Як «працює» вірус SARS-CoV-2

Цей вірус здатен проникати в клітини легень, серця, нирок, а також кишківника. Через це хворобу COVID-19 часто супроводжують гостре ураження легень, нирок, серця, біль в тулубі, зокрема у пацієнтів, що не мали патологій цих органів раніше. Але передусім вірус уражає дихальну систему: проникає в клітини легенів і починає там розмножуватися, через що дихання ускладнюється, та виникають кашель і задуха.

Яким є легкий перебіг COVID-19

– В разі легкого перебігу коронавірусної інфекції, в більшості випадків буває сухий чи продуктивний кашель (коли харкотиння відходить), біль у м’язах, і температура до 39 градусів, а також можливий розвиток «легкої» пневмонії, – пояснює медик.

Яким є важкий перебіг COVID-19

Близько 15% хворих мають помірний чи важкий перебіг хвороби, та потребують госпіталізації та додаткового отримання кисню, і 5% людей – інтенсивної терапії та штучної вентиляції легень.

Найпоширенішими ускладненнями та безпосередньо причинами смерті при COVID-19 є важка пневмонія та синдром гострого респіраторного дистресу (ураження), сепсис, поліорганна недостатність (відмова функціонування багатьох органів), гостре ураження нирок чи серця. Найпоширенішими станами, що супроводжують летальні випадки хвороби, є серцево-судинні хвороби, гіпертензія, цукровий діабет, хронічні хвороби дихальних шляхів, рак та вік понад 70.

Кому і навіщо буває потрібна інтенсивна терапія та штучна вентиляція легень

Інтенсивна терапія та підключення до апарату штучної вентиляції легень дійсно критично потрібні в разі розвитку важкої пневмонії чи гострого респіраторного дистрес-синдрому, або нездатності людини дихати самостійно, наприклад, під час штучного введення в кому при сепсисі.

Але самими лише «вентиляторами» (медичний сленг, яким медики позначають апарати ШВЛ) істотно летальність при COVID-19 до нуля не знизити. В першу чергу, люди потребують не штучної вентиляції легень, а базової та складної підтримки серцевої діяльності, і лише потім – розширеної (посиленої) та базової підтримки дихання та діяльності органів.