Прогнози київського лікаря: коронавірус небезпечний як іспанка

Прогнози київського лікаря: коронавірус небезпечний як іспанка

У столиці, як і в інших регіонах, продовжує зростати кількість хворих, заражених коронавірусом.

Чому COVID-19 називають коронавірусом? Як він може розмножуватися? Коли з’явиться вакцина від такої хвороби?

На ці та інші питання відповідає заслужений лікар України, київський хірург, диякон Української Православної Церкви Ростислав Валіхновський.

– Ростиславе Любомировичу, поясніть будь ласка, природу коронавірусу?

– Існує два сімейства вірусів – це ДНК-віруси та РНК-віруси. У першому із них є два з’єднаних між собою ланцюжка, а в другому – лише одна спіраль. РНК-сімейство має величезну кількість вірусів. І навіть сам коронавірус налічує величезну кількість груп. РНК-вірус може розмножуватися лише в людському організмі: він використовує апарат клітини господаря і починає продукувати покоління нових вірусів.

– Яким чином це відбувається?

– Рибонуклеїнова кислота має здатність продукувати через рибосоми білки. Сам вірус має нуклеокапсид, тобто оболонку, на якій розміщується велика кількість таких білків: вони випинають ніби частини корони. А вся оболонка має форму корони.

– Чи є захисний імунітет проти коронавірусу?

– Наразі людство і вся історія епідеміології не підтверджує наявність імунітету проти такого вірусу. До нього є лише неспецифічний імунітет. Щоб отримати цей імунітет, людина повинна бути інфікована. І тоді у неї будуть специфічні антитіла – білки, які атакуватимуть вірус у процесі імунної реакції. Для цього потрібна вакцина, завдяки якій вироблятимуться антитіла проти вірусу.

– Який час потрібен для вироблення вакцини проти коронавірусу?

– Щоб проводити тестування такої вакцини (необхідно три тестування), потрібно, мінімум, півроку. За цю справу взялися американські та європейські компанії. Вони кажуть, що потрібно один рік.

– Що робити у разі виявлення вірусних ознак – сухого кашлю, підвищення температури, болі у горлі?

– Насамперед, варто звертатися до сімейного лікаря, який порадить тестування. Все залежатиме від симптоматики: якщо вона легка, пацієнт ізолюється вдома на карантині й проходить симптоматичне лікування. Всесвітня організація здоров’я (ВОЗ) рекомендує парацетамол як достатньо дієвий протизапальний засіб. Якщо ж симптоми ускладнюються, хворого відправляють у спеціалізований заклад, де застосовують протокол лікування, рекомендований ВОЗ.

– Наскільки COVID-19 є небезпечним?

– У нього показники смертності і зараженості такі ж самі, як у сумнозвісної «іспанки», яка у 1918-1919 роках вразила близько чверті тодішнього населення світу. Коронавірус – це більша загроза, аніж лихоманка Ебола, при якій смертність досягала 80% випадків.