Ліні Костенко 90 років: поетесу вітають відомі українці та київські школярі

Ліні Костенко 90 років: поетесу вітають відомі українці та київські школярі

Сьогодні, 19 березня, видатній поетесі Ліні Костенко виповнюється 90 років. Лауреатка Шевченківської премії, поетеса-шістдесятниця, почесний професор «Києво-Могилянської академії» свого часу відмовилася від звання Героя України, але є безперечним класиком української літератури.

- Її називають королевою української поезії ХХ століття, яка «в часи безвір’я повертала людям віру у слово, а також такі поняття, як гідність, національна честь і самоповага». Її поетичними і прозовими рядками читачі висловлюються про безліч тем і речей, - написав видавець і поет Іван Малкович. - Вражає всеохопна тематика поезії Ліни Костенко: від високої любовної лірики, української і світової історії — до актуального сьогодення: «І жах, і кров, і смерть, і відчай, І клекіт хижої орди. Маленький сірий чоловічок Накоїв чорної біди…»
Сьогодні у цей особливий день ювілею Ліни Костенко буде написано й сказано багато щирих поетичних слів. Тому роблю наголос на цифри — вони теж надто промовисті.
Загальний наклад «Записок українського самашедшого» ось-ось сягне позначки 200 тисяч примірників (і це без 30-40 тисяч «піратських» копій). А загальний наклад останньої книжки вибраних віршів Ліни Костенко «300 поезій» — 123 тисячі примірників (у квітні додасться ще 7 тисяч 19-го перевидання), що є безпрецедентним явищем в сучасній європейській поезії.
Зараз Ліна Костенко закінчує роботу над новим художнім твором про еволюцію і деградацію Російської імперії крізь призму українських доль, а також дописує книжку публіцистичних есеїв «За Далем – даль» і книжку спогадів з чудесною назвою… Фактично готова книжка її нових поезій… Останні 10 років Ліна Костенко спілкується зі світом за допомогою інтернету. (До речі, угоди і видавничі документи вона ще й досі заповнює і підписує без окулярів – таке коріння, така генетика…

Поетесу з ювілеєм привітали відомі українці, серед яких Тарас Компаніченко, Євген Нищук, Ахтем Сеітаблаєв, а також пластуни, добровольці тощо. 

Ще в одному відеоролику-присвяті взяли участь державні діячі, політики, митці, актори та науковці. Вони читають один з найвідоміших віршів Ліни Костенко «Пісенька з варіаціями». Серед учасників   - перший Президент України Леонід Кравчук (1991-1994рр.) та Президент України (2005-2010рр.) Віктор Ющенко народні артистки України Ольга Сумська та Наталія Бучинська та інші. 

З нагоди ювілею Київська МАН, спільно з Департаментом освіти і науки Києва, ініціювали відеофлешмоб «Поетичний uKLin» – декламування поезій Ліни Костенко.

Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в Ржищеві Київської області.
Першу поетичну збірку «Проміння землі» видала у 1957 році. З 1961 до 1977 року принципово не друкувалася.
Серед найвідоміших творів, «Берестечко», «Маруся Чурай», збiрки поезії «Вiтрила», «Проміння землі», «Сад нетанучих скульптур», прозовий роман «Записки українського самашедшого».
Живе Ліна Костенко у Києві, останніми роками не з’являється не публіці. Ліна Василівна і зараз продовжує писати. За словами видавця Івана Малковича, завершує роботу над художнім твором про еволюцію і деградацію Російської імперії крізь призму українських доль, а також дописує книжку публіцистичних есеїв «За Далем – даль» і книжку спогадів.