Про політ золотої мушки над багаттям

Про політ золотої мушки над багаттям

Режисер Іван Кравчишин не боїться експериментувати. Йому нецікаво знімати кіно за класичною схемою: зав’язка, розв’язка, кульмінація… Бо до вподоби «вишукана страва з цікавими ароматами, інгредієнтами». Такою «стравою» є стрічка «Політ золотої мушки», яку він зняв за новелами сучасного драматурга Богдана Волошина. Днями на фестивалі ГОГОЛЬFEST Кравчишин презентував цей фільм киянам. Із режисером поспілкувалася «Вечірка». 

– Пане Іване, ви кажете, що цю стрічку треба сприймати душею. Чому? 
Філософія цього кіно в тому, що не треба бігати за чимось примарним, а треба сприймати життя таким, яким воно є, дивуватися, зачаровуватися і берегти його, цінувати кожну секунду, кожну хвилину. Бо життя людини коротке, як політ золотої мушки над багаттям

Ви навмисне не вибудували сюжетної лінії. І цим також хочете вирізнятися серед інших? 
Важливо було зворушити глядачів, показати село – маленьку модель світу, в якому все справжнє і тому красиве, тут – феєрверк яскравих емоцій. Ми показали, як живе закрита цивілізація Галичина (моя мала батьківщина). Сміємося не над галичанами, а разом із ними, тому й непотрібно сюжетної лінії. 

– Де знімали кінострічку? 
У селі Ільцях на Прикарпатті та місті Добромилі Львівської області. Таким чином ми об’єднали Галичину – від Сяну до Збруча. У фільмі є багато гуцульського, лемківських, бойківських висловів, я спеціально це перемішав, аби показати галицький колорит. 

– Як ви думаєте, київська публіка добре сприйме цю роботу? Над деякими висловами-приказками героїв («хлоп пропав як ксьондзові качета») будуть трохи розмірковувати. 
– Хочу сподіватися, що киянам сподобається. Ми вже демонстрували стрічку в Запоріжжі, Одесі, Чернігові, там вона глядачам припала до душі. 

За яким принципом добирали акторів? 
Основне – вони мають знати це життя і добре володіти західним діалектом. Тому у фільмі знімалися актори зі Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Тернополя, Чернівців, Дрогобича

Одну із героїнь, дівчинку Миколу, зіграла ваша донька Софійка. Задоволені її роботою? 
Я жодному актору не нав’язував своєї волі, а намагався створити умови, в яких виконавці ролей були б органічними. Софійка, власне, нічого не грала, вона сиділа і розказувала, а ми її знімали. Але роль їй сподобалася. Чи буде вона актрисою? Побачимо. Але я не хочу її силоміць «просувати». Хочу, аби дитина реалізувала себе в тому руслі, яке їй ближче до душі. 

Фільм знімали жорстко за сценарієм, чи, можливо, доводилося іноді відхилятися? 
Я не ставив собі за мету буквоїдство. Сценарій – це лише штрихпунктир, дороговказ у «Гуглі». Ми часто змінювали шматки сценарію під актора. Наприклад, фрагмент, де дівчата пліткують у церкві. Вони настільки гарно зіграли, що ми його добряче розширили. А якщо бачили, що якісь репліки не даються, – переписували цілі сцени. 

– А Богдану Волошину сподобався «Політ золотої мушки»? 
Так. Перший раз він дуже насторожено дивився фільм, бо його перо набагато гостріше, а мені хотілося вплести у стрічку більше лірики, гумору. 

Які ваші подальші творчі плани? 
Працюємо над теленовелами «Листи на фронт». Адже нашим хлопцям на сході країни я можу допомогти тим, що можу робити. Паралельно працюю над новою стрічкою, яка називатиметься «Туман». Це також життєва розповідь із елементами лірики і гротеску. Дід із бабою на старості літ ще раз закохалися одне в одного, але їм повсякчас докучає маленька внучка . 

З Вікіпедії 
Іван Кравчишин народився у 1964 році у Снятині, на Івано-Франківщині. Закінчив Київський інститут театрального мистецтва. Його художній фільм «Stop Revolution» брав участь у конкурсних програмах міжнародних кінофестивалів у Карлових Варах, Котбусі, Бергені тощо. Документальний фільм «У пошуках ковчега» отримав головний приз «Золотий кедр» на міжнародному кінофестивалі у Бейруті. До цього зняв близько 70 документальних телевізійних фільмів на соціальну тематику. Удостоєний щорічної премії «Телетріумф» 2004 року та визнаний кращим режисером року. 

ЦИФРА 
16 млн грн. – бюджет стрічки. Половину суми надала держава, решту – інвестори 

Актор «купався» у ролі 
Киянин, професійний актор Богдан Юсипчук зіграв у фільмі «Політ золотої мушки» роль нареченого Романа. «Вечірка» поцікавилася в актора: 

Яким був перший знімальний день у цій стрічці? 
Дуже важким для мене. Я звик грати мажорів, синів депутатів. А тут… треба зіграти сільського хлопця, ще й такого, яким він є у самій своїй суті. Іван Карпишин радив: необхідно «купатися» у своїй ролі. От я і «купався». 

Чи не видалася вам ваша роль дивною, коли вперше прочитали сценарій? На своєму весіллі ви тікаєте від нареченої з коханкою. 
Ні. Стрічка має свій стиль, свій настрій, тут кожен персонаж – характерний