Прем’єра про Прем’єра: до чого готуватися киянам

Прем’єра про Прем’єра: до чого готуватися киянам

Як переформатування влади на вулиці Грушевського вплине на «погоду» у столиці?

Новий Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що його команда посилить економічний блок і не допустить бюджетної кризи.

Чи зможе оновлений уряд виконати свої зобов`язання? До чого готуватись киянам? Що чекає Україну? На ці та інші питання відповідає експерт у галузі геополітики, конфліктології і стратегічного менеджменту, депутат Київради Анатолій Шаповал.

— Анатолію Анатолійовичу, як перестановки у «верхах» вплинуть на життя у «низах»?

— На місцеве самоврядування ці зміни радикально не вплинуть. Нова урядова команда навіть не презентувала своєї програми. Кабмін буде продовжувати політику попередників. Середньому бізнесу «закручуватимуть» гайки…

— На чому базуються Ваші прогнози про «гайки»?

— Новий міністр фінансів Ігор Уманський доволі критично виступив проти фізичних осіб-підприємців: мовляв, вони є внутрішнім «офшором» України, оскільки знаходяться на єдиному податку. Якщо в інших країнах намагаються підтримувати малий та середній бізнес, то у нас — навпаки: преференції існують лише для великого капіталу і транснаціональних корпорацій. В уряді також лунають заяви про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ). Цим можуть скористатися забудовники, які знищуватимуть зелені зони, насамперед у Києві.

— Як Ви оцінюєте курс на децентралізацію влади?

—  Про децентралізацію лише говорять, а насправді відбувається її концентрація в руках державної влади. У цих умовах не варто сподіватись на підвищення ролі місцевого самоврядування.

— Чому у Вас такий песимізм?

— Згідно з Виборчим кодексом, восени до нової Київради зможуть пройти лише кандидати з великими грошима. Щоб провести виборчі компанії, кандидатам у депутати доведеться потратити близько 100 тисяч доларів. А грошові застави претендентів на столичну «булаву» сягатимуть 4 млн грн.

— Як відомо, наприкінці лютого Київрада звернулась до Верховної Ради з пропозицією — внести зміни до Бюджетного кодексу. Столичні депутати виступають за справедливий розподіл податку на доходи фізичних осіб. Як Ви вважаєте, чи зменшать для столиці розмір сплати ПДФО?

— Це ключове питання. Київ і досі знаходиться у дискримінаційній ситуації: до держбюджету столиця віддає 60% ПДФО, інші міста — лише 25%. Позитивних змін у цьому напрямку я не бачу. Розподіл держбюджету продовжується в «ручному режимі».

— Невже нам знову доведеться «підтягувати штани»?

— На жаль, є величезні проблеми з наповненням державного бюджету. При цьому ще треба виконувати зобов`язання перед міжнародними кредиторами і гасити зовнішні борги: до кінця літа-2020 Україна має сплатити 14 мільярдів доларів...