Хто стоїть за крадіжками на київському вокзалі

Хто стоїть за крадіжками на київському вокзалі

Знайомтесь, це - Сергій Бондар. У минулому - військовий, зараз керівник одного з київських підрозділів громадського формування «Муніципальна Варта». Він знає, де найчастіше грабують туристів й чому поліція відпускає ромів з-під варти.

Сергій розповів «Вечірці» у чому відмінність «Муніципальної варти» та «Муніципальної охорони» та чому провалилась поліцейська реформа на вокзалі.

- Все починалось з Київської міської спілки ветеранів АТО. Люди, які повертались з фронту хотіли змінювати на краще і своє місто, після того як вже прислужились державі. Тому виникла така ідея формалізуватись у вигляді саме міського формування і назву ми обрали саме «Муніципальна Варта», - розповідає Сергій Бондар.

Організацію створили 10 лютого 2017 року. На сьогодні у громадських лавах до 800 учасників по усіх районах Києва. Водночас, у Києві працює ще одна організація з охорони громадського порядку «Муніципальна охорона». Її відмінність у тому, що  це комунальне підприємство. Але, маючи схожі назви й зовнішні атрибути ці дві організації часто плутають.

- Ми працюємо на громадських засадах у вільний від роботи час, в той час як вони мають зарплатню й чіткий графік роботи. Форму, на відміну від них, ми не носимо постійно. Наші функції регламентовані законом про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону, відповідно ми працюємо спільно з поліцією та органами прикордонної служби, зокрема в тому числі й на вокзалі, коли приходять міжнародні потяги.

Ми зустрічаємось з Сергієм на центральному вході до вокзалу по обіді. Разом із новобранцем варти вони сьогодні покажуть стандартний маршрут патрулювання. Центральний вхід, північний вокзал, південний вокзал, переходи навколо, перехід до колій, вихід з метро - стандартний маршрут патрулювання, проте, за потреби можуть слідкувати й за прилежними до вокзалу територіями. 

- Стаціонарно вже впродовж пів року ми патрулюємо вокзал щодня. Вокзал - це осередок скандалів та конфліктних ситуацій. Найбільший й постійний скандал тут грабіжники, в основному групи ромської національності.  Найчастіше витягають гроші й цінні речі у переходах, на сходах та під час великого скупчення людей.

Найцікавіше, що більшість грабіжників не лише в обличчя знають Сергія й інших, а навіть слідкують за ним та його публікаціями у Facebook. Сергій показує нам файл з десятками фото ромів-грабіжників, яких він разом з іншими учасниками варти не одноразово затримував. Під фото є опис злочину та дані на людину. Проте жоден з них так і не опинився за ґратами.

- Єдиною перешкодою на шляху зловмисників у бік потерпілих являємось ми. І це всі стверджують, в тому числі навіть самі цигани. Вони кажуть, нам ніхто тут не протидіє, крім вас. Ми затримуємо їх й передаємо в поліцію. В подальшому, мені важко підозрювати яким чином, але вони опиняються на волі. Бо впродовж року, скільки я відслідковую цю проблематику вокзалу,  жоден з цих грабіжників попри купу скандальних інцидентів, на жаль, не сіли за ґрати. Вони продовжують грабувати й ці скандали тривають до цих пір.

У січні 2019 року керівництво вокзалу повідомило, що на вокзалі сервісна служба Національної поліції спільно з бійцями підрозділу патрульної поліції з охорони громадського порядку (ТОР) почнуть цілодобове чергування стежитимуть за дотриманням громадського порядку.  Проте за словами Сергія, ця зміна протрималась кілька місяців й згодом все повернулось на свої місця. Показовою ситуацією, яка частково підтверджує слова чоловіка стала нещодавня сутичка з групою ромів у магазині біля вокзалу.

- Підходить якийсь чорт, тиче якесь посвідчення і за куртку тягне мене на вулицю. Виявилось що це мент з вокзального управління поліції який прикриває грабіжників, коли вони грабують. Прямо коли їх ловлять, він хапає жертву і дає втекти грабіжникам. Далі все на відео..., - так чоловік прокоментував відео коли в черговий раз він став свідком злочину й «кришування».

Раніше на місці одного із закладів громадського харчування поблизу вокзалу, був всім відомий гральний заклад.

- Вдень, циганські барони, назвемо їх так, могли лишати в там до 100-200 тисяч гривень. Тобто це та сума, яку вони спокійно можуть витрачати на розваги. Уявіть, який заробіток у них йде, що вони можуть собі таке дозволити. Як тільки ми почали перешкоджати "заробітничій" діяльності ромів, то заклад швиденько закрився.

Загалом, основними завданнями Муніципальної Варти Києва є: патрулювання, відпрацювання територій, охорона громадського порядку під час масштабних заходів. У кожному районі спільно з дільничними групи "Муніципальної Варти" хтось щодня, хтось кілька разів на тиждень проводять патрулювання.

Увечері, вже опісля зустрічі, Сергій повідомив, що неподалік вокзалу на Саксаганського група ромів знову грабували людей.

Щодня на своїй сторінці Сергій Бондар у Facebook публікує фото й відео докази злочинів. Й навіть попри це, велика частка криміногенного елементу все ще лишається на свободі.