Богдан Джуран: Сьогодні у Києві можна вилікувати рак у пацієнтів без травматичних операцій

Богдан Джуран: Сьогодні у Києві можна вилікувати рак у пацієнтів без травматичних операцій

Богдан Джуран — лікар-уролог, кандидат медичних наук, доцент, викладач кафедри урології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П. Л. Шупика в Києві. Нині він і його команда роблять за рік понад тисячу малотравматичних операцій, опанували повний спектр малоінвазивної хірургії сечових шляхів.

А як все починалося?

Десять років тому ми придбали лазер для дроблення каменів і провели першу операцію. Адміністрація клініки нас підтримувала, і ми почали розвиватися. Встановили новітнє базове обладнання. Зараз у мене великий досвід в урології, я оперую, викладаю в академії. Наша команда володіє спеціальними методиками лікування гіперплазії передміхурової залози у чоловіків, і всіма прогресивними способами лікування сечокам'яної хвороби у чоловіків та жінок. На базі нашої кафедри є курси сучасних методів лікування із використанням новітніх технологій. На кафедрі зібрана потужна когорта лікарів, із титулами та колосальним практичним досвідом. До нас також можна прийти медикам на стажування: не потрібно кидати роботу на 3-4 місяці, як мені доводилося робити, коли їхав за кордон, щоб отримати спеціальну підготовку.

Я часто буваю за кордоном, спілкуюся з колегами, бачу, як вони оперують, і можу впевнено заявити, що в урології ми не відстаємо від інших країн. Якщо говорити про нашу клініку і про мій досвід, ми сьогодні вийшли на загальносвітовий рівень за результатами.

У нас багато людей страждають сечокам'яною хворобою, бо не обстежуються. Про камінь у сечових шляхах не здогадуються, поки він не проявиться гострим болем. Близько 90% пацієнтів, які проходять у нас лікування, оперуємо малоінвазивними методами, без розрізів. При сечокам'яній хворобі взагалі не проводимо відкритих хірургічних втручань. Думаю, що відкриті операції - вчорашній день. З якою б проблемою не прийшов пацієнт, я завжди дивлюся, як можна допомогти мінімально травматичним методом.

- А як щодо чоловічих захворювань?

- Про гіперплазію передміхурової залози (аденому простати) чоловіки, яким більше 40 років, начебто, знають, але не всі проходять профілактичні обстеження. Одна справа, якщо виявиться, що утворення - доброякісна аденома, і зовсім інша, якщо виявимо рак простати. Прояви майже однакові. На жаль, у нашій країні характерним є виявлення захворювання на рак на пізніх стадіях, коли важко відновити якість життя. Хоча, насправді, алгоритм обстежень дуже простий: пройти консультацію уролога, УЗД простати, здати кров на рутинний аналіз -  ПСА-тест, який вимірює кількість простат-специфічного антигену. Це не важко чоловікові раз на рік зробити, але ... не роблять!

У багатьох країнах світу є обов'язкові профілактичні обстеження. Ми теж потихеньку до цього йдемо, але поки у нас немає державних скринінгових програм. Проте, люди просто повинні знати -  звичайні аналізи крові та огляд уролога можуть зберегти здоров'я, а нерідко й саме життя. Чим раніше ми виявимо патологію, тим краще.

- І як проходять такі операції у чоловіків?

- Ось нещодавній випадок. Перед Новим роком звернувся до мене пацієнт. Його аналізи показали високий рівень ПСА. Ми зробили біопсію і виявили рак на ранній стадії, маленьку пухлину. Зробили операцію — пройшло три тижні, і чоловік повернувся до звичайного життя, вийшов на роботу. Якщо, наприклад, чоловікові за 50, він діяльний, працює і попереду в нього ще багато років активного життя, ми повинні йому пропонувати радикальний метод лікування — видалити з його організму рак. Якщо пацієнт старшого віку з великою кількістю супутніх хвороб, що має високий ризик для життя, і пухлина непроста, 3-тя стадія, то ми підбираємо малотравматичний і ефективний метод. Зазвичай, рекомендуємо комбінацію методів: операцію і радіотерапію, а також гормональну терапію. Однак сьогодні тенденція в світі така — якщо можна видалити пухлину радикально, потрібно це зробити.

- Чоловіки часто запитують про можливі побічні наслідки від таких операцій?

Коли запитують про можливі проблеми, то побоюються імпотенції, нетримання сечі. Я пояснюю, що при сучасних методиках таких ускладнень практично немає. Лапароскопічна техніка дозволяє проводити операції, при яких нерви статевих органів не травмуються. Важливо, як робити, якими інструментами, якими типами енергії користуватися для роботи в цій чутливій зоні. Є різні види: електричний струм, яким можна робити розрізи, спеціальні ультразвукові ножі, що розсікають тканини без опіків, — поверхневі енергії, які ще і регулюються за рівнем потужності. Сучасні монітори дозволяють у 50 разів збільшити зображення, у порівнянні з тим, як бачить хірург при відкритих операціях. Завдяки цьому ми помічаємо найменші деталі і можемо обійти будь-які критичні точки, безпечно провести радикальну операцію.

Не забувайте ще й про такі важливі переваги, як швидке відновлення, короткий термін госпіталізації. Одна справа, місяць перебувати в лікарні, і зовсім інша - через чотири-п'ять днів повернутися до звичайного життя.

- Про здоров’я жінок ви теж піклуєтесь?

Якщо говорити про жіночі хвороби, є делікатна проблема, про яку представниці прекрасної статі, як правило, не розповідають - нетримання сечі. Часто такі симптоми виникають у тих, хто народжував два-три рази,  займався важкою фізичною працею, або в результаті перенесених гінекологічних операцій. Це і психологічна, і естетична проблема, в тому числі і дискомфорт. Це стрес, коли живеш в родині, поряд діти, внуки, а боїшся зайвий раз кашлянути, щось підняти, постійно себе обмежуєш.

 Водночас є спеціальні методи корекції - операції, які дозволяють через мікро-прокол провести зміцнюючу систему.  Адже проблема полягає в тому, що сечовий міхур анатомічно опускається і змінюється природний кут витікання сечі. Вставивши спеціальну пластину, ми коригуємо і відновлюємо природну анатомію жінки.

-«Саме» не пройде?

Дуже поширена помилка — «саме пройде». Поки чекають цього «пройде», стан все погіршується і погіршується. Може так статися, що з часом і малоінвазивні технології не допоможуть. Тому я рекомендую — якщо є перші ознаки, які впливають на якість життя, відразу звертатися до лікаря-уролога. Коли захоплюємо хворобу на ранній стадії, отримуємо відмінний результат лікування.

В основному, рак — хвороба людей старшого віку, але трапляються різні випадки. Кілька місяців тому до мене звернулися 44-річна жінка. Обстеження показало пухлину сечового міхура. Провели операцію таким чином, що ні розрізу, ні проколу не зробили, і уже наступного дня відпустили додому. Гістологічне дослідження показало, що край резекції чистий, вільний від пухлини, тобто повністю позбавили пацієнтку від раку, причому за допомогою мінімально інвазивної операції.

Ще кілька років тому діагноз рак означав, що людині можуть видалити частину органу або й увесь. Сьогодні технології, в тому числі лапароскопічні, дозволяють нам проводити органозберігаючі операції і врятувати людині орган.

- Отже, не потрібно чекати старості, щоб прийти до лікаря?

Звичайно, органозберігаюча  операція можлива, коли мова йде про ранні стадії. Якщо ж пацієнт звертається, коли є скарги, наприклад кров у сечі, все вказує на пізній етап хвороби і вже у нас менше органозберігаючих можливостей. Ось чому не втомлююся повторювати – проходьте обстеження, не чекайте старості. На ранніх стадіях немає симптомів, нічого не турбує. Просто потрібно проходити раз на рік елементарний скринінг: рентген легень, УЗД, аналіз крові. Заходьте до терапевта, зробіть електрокардіограму. Прості рекомендації, але якщо їх виконувати, ви збережете здоров'я.

Софія Лісовецька.