У столиці нагородили переможців Всеукраїнського рейтингу Книжка року

У столиці нагородили переможців Всеукраїнського рейтингу Книжка року

У п'ятницю Колонній залі КМДА відбулося нагородження переможців ХХІ Всеукраїнського рейтингу «Книжка року-2019» – українських авторів та видавців. .

Найкращі книжки 2019-го року обрали у номінаціях: «Хрестоматія», «Красне письменство», «Софія», «Минувщина», «Обрії», «Візитівка», «Дитяче свято». Також вручили премію «Нонфікшн», відзнаку «Видавничий імідж року» та Гран-прі.


- Ми нагороджуємо продюсерів книжки, тобто видавців. Книжка - скарбниця мудрості. Але до нас вона приходить у вигляді товару, який має свої параметри і свою ціну. А кожний товар порівнюється з іншими. Рейтинг - інструмент захисту прав споживачів.  Від агресивної реклами, яка стверджує що книга  - бестселер, який необхідно прочитати, що не завжди відповідає дійстності. Зараз видається багато книжок, і наш рейтинг -  навігатор в цьому різноманітті. Грунтується на оцінці експертів, які порівнюють весь масив видань. Книжки з гуманітаристики оцінюють психологи, політилоги, філософи.  Художню літературу - критики, редактори відділів про книгу. Вони  фактично знають всі новинки, мають тільки зіставити і вибрати кращих, - зазначив керівник рейтингу Костянтин Родик. 

Переможці всеукраїнського рейтингу "Книжка року"

ҐРАН-ПРІ

Василь Косів. Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989 (Родовід)

Відзнака «ВИДАВНИЧИЙ ІМІДЖ РОКУ»

Видавництво Наш Формат

Премія «НОНФІКШН»

Фіналіст - Діана Клочко. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні. (ARTHUSS)
Лавреат - Костянтин Родик. Сізіф ХХ. Книжка vs. політика. (Baltia- Druk)

Номінація «КРАСНЕ ПИСЬМЕНСТВО»

Сучасна українська проза / есеїстика / драматургія - Марія Матіос. Букова земля («Абабагаламага»)
Жанрова література  - Василь Шкляр. Характерник. (Клуб сімейного дозвілля),  Юрій Винничук. Арканум; Нічний репортер.(Фоліо)
Сучасна зарубіжна проза / есеїстика / драматургія - Міленко Єргович. Жертвам сниться велика воєнна перемога.("Комора")
Поезія - Тарас Федюк. Цеглина.(НК Богдан)

Номінація «ДИТЯЧЕ СВЯТО»

Книжки для малечі та молодших школярів - Галина Малик, Грася Олійко. Піратський маршрут (Видавництво Старого Лева)
Твори для школярів середніх класів -  Микола Гоголь. Пропала грамота («Абабагаламага»)
Підліткова та юнацька література - Гелен Дельфорж. Мама (Nebo BookLab Publishing)
Пізнавальна та розвиваюча книга  - Леонід Ушкалов. Сковорода від А до Я (Видавництво Старого Лева)

Номінація «ВІЗИТІВКА»

Малярство / фотографія / пластика - Артур Рудзицький. Ілюстратор «Кобзаря» Василь Седляр та його доба (Мистецтво)
Діана Клочко. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні ( ARTHUSS)
Архітектура / театр, кіно / мистецтвознавча есеїстика / спеціальні дослідження - Василь Косів. Українська ідентичність у графічному дизайні 1945–1989 (Родовід)
Краєзнавча і туристична література / етнографія / історія повсякдення / дорожні нотатки - Володимир Панченко. Сонячний годинник («Темпора»), Тетяна Водотика. Почесні громадяни міста Києва. 1872-1917 (ВАРТО)

Номінація «ХРЕСТОМАТІЯ»

Художня класика  - Марк Аврелій. Наодинці з собою; Гесіод. Походження богів. Роботи і дні. Щит Геракла; Овідій. Любовні елегії. Мистецтво кохання; Метаморфози ("Апріорі")
Життєписи -  Справа Василя Стуса. Збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР. (Віват)
Літературознавство / критика -  Леонід Ушкалов. Моя Шевченківська енциклопедія: із досвіду самопізнання.(Дух і Літера)

Номінація «ОБРІЇ»

Науково-популярна література – Дерек Топмпсон «Хітмейкери. Наука популярності та змагання за увагу» («Yakaboo publishing») та Деніел Еверет «Походження мови. Як ми вчилися говорити». («Наш формат»)
Бізнес/економіка/успіх – Андрій Яніцький, Грехем Стек. «Приватна історія. Злет і падіння найбільшого приватного банку України» («Брайт Букс»)
Публіцистика/сучасні мемуари – Андрій Котлярчук. «Добровольці. Доба героїв», видавництво «Мистецтво».
Спеціальна література/довідкові видання – «Звичаї нашого народу. Страви української кухні», видавництво «Генеза».

Номінація «СОФІЯ»

Філософія/антропологія/психологія – Станіслав Комарек. «Чоловік як еволюційна інновація?» («Апріорі») та Станіслав Гроф «Психологія майбутнього» («Terra Incognita»)
Психологія/соціологія/культурологія – Френсіс Фукуяма. «Політичний порядок і політичний занепад» («Наш формат»)

Номінація «МИНУВШИНА»

Популярні видання / історична белетристика- Тіна Пересунько  Культурна дипломатія Симона Петлюри: «Щедрик проти «руського мира». Місія капели Олександра Кошиця. (Інститут української історіографії НАНУ; АртЕк) 
Дослідження / документи - Василь Липківський. Вибрані твори. У 6-ти томах. (Українські пропілеї; Інститут української історіографії та джерелознавства НАНУ), 
Біографії / мемуари  -  Оксана Гайова, Михайло Перун. На скелі віри. Митрополит Андрей Шептицький ("Апріорі")

Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» – єдиний в Україні книжковий проєкт, у якому здійснюється оцінювання книжок на базі видавничого асортименту, а не на основі поданих заявок.

Наприкінці грудня 2019 року 72 експерти проаналізували 921 видання та виставили свої оцінки. Претендентами на найвищу відзнаку «Книжка року’2019» стали 10 видань, що набрали максимальну кількість балів. 

30 січня завершена публікація Коротких списків рейтингу у 7 номінаціях і 23 підномінаціях, а також окремої відзнаки – премії НОНФІКШН. До Коротких списків увійшли 177 книжок, що презентують найкращі зразки вітчизняного книговидавництва взірця 2019 року.