Громадський бюджет у Києві: правила участі та зміни

Громадський бюджет у Києві: правила участі та зміни

17 лютого у столиці стартувала подача проєктів на Громадський бюджет – 2021. На реалізацію успішних ініціатив виділять рекордні 170 млн гривень.

Напередодні Центр публічної інформації та комунікації провів воркшоп «ГБ: нова філософія, нові правила участі». Учасникам розповіли про ключові зміни у Громадському бюджеті-5.


– Ми розглядаємо Громадський бюджет як великий рух і значну подію в Києві. Це один з інструментів участі, який дає можливість киянам втілити ідеї, що вони мали роками. Відкриває багато можливостей,  підкреслив т. в. о. Центру публічної інформації та комунікації Дмитро Кулібаба


Про філософію Громадського бюджету розповів керівник Центру розвитку інновацій Сергій Лобойко:
– З 2016 року Громадський бюджет у Києві заснований на моделі взаємовідносин між владою та киянами, реалізації творчих ідей, які дають змогу змінити щось в місті на краще. Важливо, що вона побудована на основі довіри. Громадський бюджет – це територія громадськості. Часто ідеї з'являються через незадоволення існуючим станом, коли щось не подобається. Громадський бюджет дає змогу перетворити це на вирішення проблеми, конкретні проєкти. Не потрібно бути моногероями, адже перемагають команди. Сьогодні понад 200 міст України впровадили Громадський бюджет, багато з них використовують модель Києва, в тому числі і щодо формування Громадської бюджетної комісії.  

Про тематику проєктів, календарний план, параметри Громадського бюджету та електронну платформу присутнім розповів заступник директора Центру публічної інформації та комунікації Дмитро Рубан.


ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ: що варто знати

Перш за все ознайомтеся з нормативно-правовою базою. Особливо це стосується Положення про Громадський бюджет міста Києва, який є «Конституцією» ГБ. У ньому розписані терміни, етапи, параметри та все, що стосується проведення ГБ. 

Якщо ви берете участь вперше, на сайті Бюджет участі можна подивитися проєкти попередніх років, щоб зрозуміти як їх оформлювати та як складати кошторис.  

УВАГА! Якщо ваш проєкт стосується певної території чи закладу, у місцевій РДА варто уточнити конкретну адресу (це стосується скверів, майданчиків тощо) та на балансі якої організації перебуває цей об'єкт. Це не може бути приватна власність. 
Якщо проєкт реалізується на будівлях та спорту жах державної форми власності, має бути гарантійний лист загальнодоступності та відсутності потреби у проведення ремонтних робіт. Реалізація проєкту не передбачає передачу майна з комунальної до державної чи приватної форми власності.   

ПАРАМЕТРИ ГБ на 2021

КАЛЕНДАРНИЙ ПЛАН

- громадська бюджетна комісія формується у період: 17.02 – 17.04.2020;
- робочі групи з питань ГБ оновлюються до 11.02.2020 (за необхідності);
- інформаційна кампанія реалізується до 31.12.2020;
- подання проєктів командами в період: 17.02 (з 09 год. 00 хв.) – 11.03.2020 (до 24 год. 00 хв.);
- публікація проєктів у період: 17.02 – 16.03.2020;
- публічне обговорення, експертиза, доопрацювання проєктів, оскарження експертних висновків у період: 16.03 – 30.04.2020;
- голосування за проєкти: 08.05 (з 09 год. 00 хв.) – 07.06.2020 (до 24 год. 00 хв.);
- визначення проєктів-переможців та опрацювання проєктів, що не стали переможцями: 08.06 – 24.06.2020;
- планування реалізації проєктів ГБ: 24.06 – 01.08.2020;
- планування та затвердження заходів інформаційно-просвітницької кампанії на 2021 рік: 25.06 – 15.09.2020;
- реалізація, звітування та оцінка результатів: 01.01.2021 – 31.12.2021.

Подати проєкт може громадянин (громадяни) України, іноземець (іноземці) та особа (особи) без громадянства, який (-і) має (-ють) дозвіл на постійне проживання на території України та на момент подання проєкту досяг (досягли) 16-річного віку. 
 
Тематика проєктів: 

- дороги, транспорт;
- екологія;
- ЖКГ (комунальне господарство, енергоефективність);
- здоров'я;
- інформаційні технології;
- культура, туризм;
- молодь, спорт;
- освіта, громадянське суспільство;
- соціальний захист, інклюзія;
- експериментальні (інноваційні, міжтематичні).

Бюджет, з яким можуть бути подані проєкти: 

- малий проєкт: від 100 до 999 тисяч гривень;
- великий проєкт: від 1 до 3 мільйони гривень. 

З загального обсягу видатків, що планується спрямувати на реалізацію проєктів, 40% спрямовуються на реалізацію малих проєктів, 60% - на реалізацію великих проєктів.
Відсоток обов'язкового резерву в кошторисі проєктів – 20 %.

Максимальна тривалість реалізації проєктів: з 1 січня по 31 грудня 2021 року.

Мінімально необхідна кількість голосів підтримки, яку необхідно набрати проєкту для включення до переліку, з якого визначаються проєкти-переможців: 1 голос на кожну 1 тисячу гривень запланованого обсягу бюджетних видатків на проєкт.  

ЩО НОВОГО

Проєктам не потрібно збирати певну кількість голосів підтримки до голосування.

Протягом 10 календарних днів відповідальний підрозділ організовує та проводить спільну зустріч із командою, або зв’язується телефоном чи онлайн. Команда презентує проєкт та, в разі необхідності, планують подальші заходи щодо опрацювання. 

Нагадаємо, до Громадської бюджетної комісії у Києві шукають кандидатів.

Фото Бориса КОРПУСЕНКА