Чисті водойми, скульптури та панно прикрасять парки на Оболоні

Чисті водойми, скульптури та панно прикрасять парки на Оболоні

Просто зараз на маленькому озері Пташине, що біля вулиць Лугова й Богатирська, проводять роботи з ревіталізації водойми. Роботи проводить КП «Плесо».

Працює техніка, яка очищує береги водойми. Завезли каміння для укріплення берегів габіонами. Тут буде невеличка оаза серед забудови.

– Це єдине озеро на Оболоні, в яке не виведена зливова каналізація. Проте гаражний кооператив, розташований поряд, примудрився завести в озеро трубу для скидів своїх фекальних стоків. Цю трубу ми забетонували у 2017 році, –розповідає засновник громадського руху «Почайна» Анабелла Моріна. – Пташине належить до каскаду озер Оболоні: Мінського, Лугового, Андріївського, Кирилівського, Йорданського, та ріки Почайна. Нагадаю, що всі ці озера створені на руслі Почайни, коли будували Оболонь. З річки намивали пісок на рівень 1,5 метри для великої площі забудови. Всі озера каскаду пов’язані між собою перепускними каналами. І коли бруд зливають в одне озеро, він потрапляє в усі інші. Проте, цьому буде покладено край.

Крім Пташиного, на очищення чекають інші водойми, в цьому році розпочнуться роботи зі створення парку навколо озер Кирилівське та Йорданське. Будівництво розділили на 4 черги. На цей рік виділено не всю необхідну суму. Зараз проєкт проходить останні стадії розробки проєктної документації. В першу чергу збудують найбільш затребувану частину парку на озерах, наближену до житлової забудови.

– Крім створення паркової зони навколо озер, буде ще за своїм окремим проєктом працювати КП «Плесо», –пояснює Анабелла Моріна. – Вони укріплюватимуть береги в деяких місцях озера Кирилівське за допомогою габіонів. Нагадаю, навколо озер мають створити велосипедну та прогулянкову доріжки та пов’язати озера між собою пішохідними переходами. Всі зауваження оболонців, висловлені на Громадських слуханнях, були враховані – внесені в проєкт. Мені дуже подобається, як все запланували. Особливо легкі  набережні на понтонах: вони, у формі напівкіл надають береговій лінії м’якості, «жіночності». На сваях, наприклад, створювати набережну було не можливо, адже тут значні глибини. Між іншим глибини Йорданського – від 7 до 21 метра!

Що стосується парку «Почайна» вздовж літописної ріки, то в минулому році завершилося проєктування. Нагадаємо, що крім паркової сухопутної зони, для ревіталізації ріки проєктом передбачено деякі зміни русла. Де це було можливо запроєктували демонтувати бетонні короби, а берег КП «Плесо» укріплюватиме габіонами. Так більш природно. Тим більше, що габіони з часом покриються рослинністю.  

– Нині триває проробка різних художніх елементів, які мають передати дух парку. Ми багато думали, як показати у парку символи язичництва й християнства, не образивши нічиїх почуттів, і передати значення річки, у водах якої хрестили прадавніх киян. У дерев’яних скульптурах не можна втілити багато образів, зокрема, князя Володимира та княгині Ольги. Тому придумали концепцію максимально відобразити сакральне та історичне значення Почайни в більш сучасних матеріалах та формах. Хочемо втілити ідею й показати, що  люди жили по берегах річок споконвіку, і нам треба до цього повернутися. Звичайні побутові сцени спілкування людини з водою також несуть глибокий філософський зміст та мають відображення у історії християнства. Перше відоме зображення Матері Божої – це жінка біля колодязя, ще є зображення Доброї Самаритянки, яка подає Христу воду, людей під час хрещення і нині занурюють у купель. Тому скульптори і художники розробляють відповідні ескізи скульптур та панно, якими прикрасять бетонні підпірні стіни, що розділяють парк з промисловою зоною. Від них нікуди не подітися.

Читайте також: «У наступному році почнуть будувати парк «Почайна» за 20 мільйонів гривень».