На Оболоні знищують озеро

На Оболоні знищують озеро

На озері Луговому, в частині, яка найближча до шляхопроводу, стоїть велика густа пляма із суміші мазуту й солярки. Ще з літа прокуратура Оболонського району веде кримінальне провадження за фактом забруднення озера Лугове.

– Ми передали прокуратурі № 5 великий обсяг інформації, яку зібрали в останні тижні з громадськістю (фотофіксація фактів, дані щодо забруднення води за хімічними сполуками, періодичності скидів протягом довгого періоду), – говорить засновник громадського руху «Почайна» Анабела Моріна. – Забрудненість озера висока, адже ці дані – це дослідження екологічного стану всього ланцюга озер Оболоні, які проводилися за завданням КП «Плесо». Тому ми розуміємо, що стосовно Лугового скоюється кримінальний злочин, що підпадає під статтю «Екоцид». Це вже можна буде довести. Ми зафіксували прямі скиди в озеро пально-мастильних матеріалів, обстежили територію, маємо детальну карту зливової каналізації й напрямки, за якими забруднена нафтопродуктами вода потрапляє в каскад озер Оболоні, а далі – у Дніпро, а також у зливову каналізацію. Зараз ми з місцевими мешканцями сприяємо слідству й проходимо по справі як свідки. Думаю, спільними зусиллями винуватців буде впіймано, й їх змусять понести відповідальність та відновити природній стан озера. Якщо це буде зроблено, це буде перший нормальний приклад, коли винуватці отримають покарання по заслузі й не відбудуться копійчаним штрафом. Я бачу, як прокуратура ставить цілі й те, що вони зацікавлені в розслідуванні й доведенні його до логічного кінця. І це буде перший прецедент в Україні.

– Озеро Лугове – дуже велика водно-зелена оаза на Оболоні, воно має довжину більше кілометра, – пояснює Анабелла Моріна. – За матеріалами КП «Плесо», коли вся система озер на Оболоні у 2002 році передавалася на баланс цього підприємства, у документах її кваліфікували як відкриту дренажну систему на той час під назвою Опечень. Це означає, що в неї надходять грунтові й дощові (!) води й система озер несе їх у Дніпро. Це не говорить про те, що озеро якесь там «технічне» (як звикли до таких водойм ставитися радянсько-совкові керівники великих підприємств – прим. ред.). Тому, що такого поняття, як технічні озера в законодавстві не існує, а є «технологічні», коли створюють, наприклад, пожарну копанку, ізольовану від ґрунтів та оточуючого середовища. А Лугове – це природна водойма, якою скористалися при будівництві масиву Оболонь. І це, разом з іншими озерами, – русло Почайни. Всю цю систему ми маємо відновити до чистого природного стану й передати нащадкам. КП «Плесо» точно буде проводити очищення всіх перепускних систем, які нині забиті, встановить очисні споруди. Це дасть можливість воді з нормальною швидкістю проходити по каскаду до Дніпра. Нині в Лугове потрапляє найбільше стічних вод зі зливових каналізацій, і, за проведеними аналізами, бачимо, що в донних відкладеннях та у воді дуже велика концентрація шкідливих забруднюючих речовин.

– І попри все, озеро – живе й дуже гарне, – говорить Іван Новохатько, який вже більше 9 років рибалить та відпочиває на Луговому, і також проходить свідком у кримінальному провадженні щодо забруднення водойми. – Я вже багато років спостерігаю ці викиди нафтопродуктів в озеро, але раніше не було з ким підняти цю справу. Нині можливість з’явилася. Всі нафтопродукти, що підприємства скидають в озеро, уходять в озера – Пташине, Андріївське, Кирилівське, Йорданське, Вербне та Почайну. Друга частина – і це ми бачимо ось тут (дивись фото та відео) через перепустку потрапляє у зливовий колектор на вулицю Богатирську. Очисних споруд немає ні де. Коли влітку жарко, тут неможна дихати – висить густий запах мазуту. Зауважу, що при всьому тому, тут в озері дуже багато риби. Ловляться відмінні карасі по 300 – 400 грамів – чисті, без паразитів і пошкоджень, є плітка, коропи, щуки, соми. По берегах у заростях гніздиться безліч качок, нирків, чайок, є сірі чаплі, адже тут багато риби. Людей на озеро приходить дуже мало. Але я його дуже люблю.

– А ще тут багато раків. Один мій знайомий ставив раколовки й виловив 180 штук. Раніше вони мали темний колір, нині стали зеленіші, світліші, – говорить Леонід, мешканець Оболоні, який виловлював на вудку верховодку для кішки. – Колись ми з дружиною та немовлям у колисці приходили сюди на пляж. Було декілька піщаних пляжів по берегах і багато оболонців тут купалися. Це було у 70-80 роках минулого століття. Але в останні роки підприємства почали регулярні скиди у водойму. Цьому треба покласти нарешті край, бо скоро рибу ми бачитимемо лише у зоопарку.

Фото, відео Марії ЛИСЕНКО, «Вечірній Київ»