Подарунок від ельфів: на Печерську розквітли азалії

Подарунок від ельфів: на Печерську розквітли азалії

Що пов'язує грецьку легенду про Купідона і лісових ельфів з ботанічним садом на Печерську? 

Головні герої – азалії й камелії – розцвіли у Ботсаду імені Гришка. «Вечірній Київ» зустрівся зі старшим науковим співробітником Ботсаду Жанною Ярославською й готовий розповісти усі цікавинки цих зимових квітів.

У перекладі з грецької «Азалія» означає «сухий»: у не квітуючий період вони схожі на звичайні зелені кущі. А от коли починають розпускатися квіти, то на одному кущі може відкритися понад 500 квітів. Уявіть, на який казковий сад може перетворитися невелика оранжерея! — розповідає Жанна Миколаївна.

У природі аромат азалій є дуже сильним, тому під час виведення сортів для оранжерей, селектори схрещують їх так, щоб запах був ледь вловимий. Але, за легендою, їхній чарівний аромат – це подарунок лісових ельфів.

–  Рятуючись від пожежі, сімейство ельфів змушене було просити прихисток у лісових квітів, але приймати на постій чужинців вони не хотіли. І тільки один, непримітний на вигляд, чагарник гостинно дозволив біженцям сховатися серед свого листя. І це були азалії. На знак подяки ельфи подарували квітам неймовірний запах, – переповідає грецьку легенду пані Жанна.

Азалії бувають ранньо, середньо й пізньо квітуючі. Пік цвітіння припадає на середину лютого й триває зазвичай 2 – 2,5 тижні. Проте якщо сонячна погода зберігатиметься надалі, то пік настане раніше.

Одна квітка може зберігати свою декоративність до тижня, цілі кущі – 1,5-2 місяці. Усі три види створюють навколо себе справжню весну вже з січня.

–  У науковому світі азалію називають рододендроном. У природі вони налічують понад 600 видів, а в оранжереї ботсаду Гришка представлено близько 30 сортів. Вперше азалія індійська з'явилася тут у 1946 році у 20 різних видах, після чого наші селекціонери вивели ще 20 нових сортів, – розповідає Жанна

Окрім азалії, в оранжереї також представлено камелію японську. Вона відноситься до родини чайних – її листочки можна заварювати як чай. А от квітка камелії у Європі вважалася корсажною. Дами на балах прикрашали ними зачіски і вбрання. Коштувала така квітка нарівні із вишуканими прикрасами. З нею теж пов'язана цікава легенда.

–  Мати Купідона Афродіта порадила сину летіти шукати любов на Сатурн. Там, побачивши неземної краси дівчат, він почав пускати в них свої стріли. Проте через їхню байдужість стріли пролітали повз. У розпачі він кинувся до Афродіти, яка, обурена такою поведінкою дівчат, перетворила їх на земні квіти чарівні, але бездушні камелії.

Аби якомога більше відвідувачів змогли насолодитися цвітінням кущів, робочі години оранжерейного комплексу Ботсаду збільшили на годину – до 17:00, і працюватимуть оранжереї без вихідних до 15 березня. 

За 20 гривень відвідувачі можуть насолодитись комплексом з чотирьох оранжерей: «Орхідаріум», «Тропіки», «Плодові тропічні та субтропічні рослини», «Азалії та камелії». А в оранжереї «Рослини аридних областей Земної кулі» можна побачити рослини, які ростуть на планеті ще з часів динозаврів. Проте вхід до цієї секції коштує 400 гривень з екскурсією до 10 людей.

Години роботи: 10:00 – 17:00.
Ціна: вхід на територію Ботсаду – 50 грн, вхід до оранжерей – 20 грн.
Розташування: метро «Дружби Народів» або «Печерська», вул. Тимірязєвська, 1.

Відео Марія ЛИСЕНКО, «Вечірній Київ»