50-річчя Прип’яті відзначать мистецькою акцією та зустріччю в Києві

50-річчя Прип’яті відзначать мистецькою акцією та зустріччю в Києві

У день народження Прип’яті, 4 лютого, на центральній площі міста наживо зіграють музиканти, виконавши імпровізації з використанням віртуального «звукового музею» PRIPYAT Pianos.

Це віртуальний «звуковий музей», у якому зібрано звучання 20 піаніно з Прип'яті, що залишилися у місті після аварії. Робота над проєктом тривала 7 років. Так організатори хочуть розповісти про Чорнобильську трагедію шляхом мистецтва, повернути покинутим музичним інструментам «голос». За клавішами 2 піаністи Лесик Якимчук, Поль Солонар, а також композитор, автор проєкту PRIPYAT Pianos Володимир Савін.

За словами організаторів, усі роки після Чорнобильської аварії їм казали, що життя більше ніколи не повернеться у їхнє рідне місто. Але воно повертається – і Прип'ять отримує нові сенси буття. Хай уже не як місто енергетиків, але як осередок натхнення та мистецтва.

Ті, хто був змушений покинути рідне місто та залишив тут частинку свого життя, не готові змиритися з тим, що Прип’яті більше не існує. І вони повертаються. Знову і знову, роками намагаючись повернути сюди хоча б відлуння життя. А разом із ними з’являються і ті, хто ніколи не жив тут, але здатний до співчуття та розуміння. Ті, хто здатен змінювати сприйняття реальності. Ті, хто повертає сюди життя, – розповів координатор акції, голова правління «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком» Олександр Сирота.

На центральній площі міста Прип’ять проєкт ARTEFACT представить медіа-барельєф «Прометей» на музику медіа-артиста Валерія Коршунова. 25-метрова проєкція на готель Полісся буде відображатися синхронно з музикою, що написана зі Звуків Чорнобиля. На зразок радянських соцреалістичних барельєфів проєкція буде презентувати міф про Прометея як одного з символів міста Прип'ять. 3D-графіка буде перетинатися з хронікою молодої Прип'яті, оживляючи спогади та презентуючи сучасний подарунок мешканцям міста.

Одночасно з дійством в Прип'яті у Національному музеї «Чорнобиль» (м. Київ) традиційно зберуться колишні прип’ятчани, щоб пригадати свою молодість, дитинство та життя до тієї миті, що назавжди поставила на них клеймо «чорнобильців». У музеї буде представлена фотодокументальна виставка «Прип’ятський альбом: спогади про життя» з особистих архівів прип'ятчан.

Дійство почують та побачать у прямій трансляції всі охочі з усього світу.

ПРО АКЦІЮ

Акція – спільний проєкт МГО «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком», Державного підприємства «ЦОТІЗ», Національного музею «Чорнобиль», артпроєкту ARTEFACT, продюсерського центру ARTCOMB Ірини Ніколаєнко та Strix Instruments, LLC, за підтримки Державного агентства України з управління зоною відчуження та Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника.
Міжнародна громадська організація «Центр ПРИП’ЯТЬ.ком», що створена колишніми мешканцями міста Прип’ять, ставить за мету донести інформацію про Чорнобильську трагедію та її наслідки якомога ширшому колу громадськості, об’єднати усіх небайдужих до цієї теми, зберегти Прип'ять для майбутніх поколінь та надати їй статус міста-музею.
Проєкт ARTEFACT є найбільш масштабним культурним національним проєктом з переосмислення інформаційної складової катастрофи Чорнобиля. За допомогою сучасних технологій медіа-арту автори хочуть привернути увагу аудиторії до чорнобильської тематики та акцентувати на важливості особистої інформаційної грамотності кожного.

ПРО МІСТО

Прип'ять – покинуте місто обласного значення, у минулому підпорядковувалось Київській області. Засноване 4 лютого 1970 року на березі річки Прип'ять, поблизу залізничної станції Янів. Населення евакуйоване через катастрофу на ЧАЕС у 1986 році, внаслідок якої місто опинилося в зоні відчуження ЧАЕС. Головним приводом для заснування міста стало будівництво однієї з найбільших в Європі атомних електростанцій Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС). Чисельність населення за станом на листопад 1985 року 47 500 осіб, більш ніж 25 різних національностей.