У столиці назвали лауреатів книжкової премії «ЛітАкцент року»

У столиці назвали лауреатів книжкової премії «ЛітАкцент року»

Вже 12-й рік поспіль книжкова премія «ЛітАкцент року» відзначає книжки сучасних авторів, написані українською мовою й видані впродовж минулого (2019 року) в Україні. Радимо звернути увагу не лише на переможців, а й на трійку фіналістів. 

До короткого списку в номінації «Проза» увійшли такі книжки:

Горіха Зерня Тамара. Доця (Білка)
Луцишина Оксана. Іван і Феба (Видавництво Старого Лева)
Шиян Гаська. За спиною (Фабула)

– Протягом 2019 року в українській прозі були представлені основні тенденції останніх років. Насамперед, це тема війни, яка триває, спроба осмислити її причин чи показ того, як все відбувається на фронті та як позначається на долях тих, хто залишається в тилу, – говорить літературна критикиня Тетяна Трофименко. – Друга магістральна тема - осмислення історія, травматичної нерефлексованої спадщини. Це 90-ті, які близькі багатьом сучасних авторам. Важливий напрямок - звичайні людські історії, увага до простої людини, її переживань і нерозв'язаних суспільних проблем, насамперед гендерних.  Цікаво, що у фіналі маємо три книжки, написані жінками. Жіночий голос, який довго міцнів, залунав на повну потужність. Роман Оксани Луцишиної рефлексує події 90-х, звертається до теми революції на граніті, показує долю головного героя Івана, для кого ці події були кульмінацією його життя. В його образі впізнаємо типового українського чоловіка з його несправдженим пошуком місця у житті. Гаська Шиян подає непересічний для української літератури соціальний зріз. Її головна героїня Марта, бойфренд якої пішов в армію й це їй не сподобалося, – реалістичний епатажний образ, яким може багатьом не імпонувати. Про суспільні взаємини авторка говорить іронічно та влучно. Роман Тамари Горіха Зерня є найскравішим дебютом. Її героїня демонструє, що жінка може боротися. В окупованому Донецьку вона стає осердям руху спротиву, організовує чоловіків, надихає і підтримує військових. Фінал відкритий, бо протистояння триває, важливо, що ми повинні боротися і відстоювати свою землю.

Відзнаку отримала Гаська Шиян за роман «За спиною» (Фабула)

До короткого списку в номінації «Поезія» увійшли:


Калитко Катерина. Ніхто нас тут не знає, і ми нікого (Meridian Czernowitz)
Ківа Ія. Перша сторінка зими (Дух і Літера)
Лаюк Мирослав. Троянда (Видавництво Старого Лева)

– Поезія в сучасній українській літературі традиційно різнопланова і багатоманітна. Авторів об'єднує одна емоція – це поезія часів війни, глобальної непевності, поділився літературознавець Ростислав Семків У Лаюка – тривання апокаліпсису. що довкола нас, а у Ківи і Калитко – постапокаліптична зима після бою, коли ніхто вже нікого не знає, моторошні книги У Катерини Калитки напружено-метафорична поезія, одивнений світ, де можемо знаходити нові грані речей, подій та людей. У Ківи поезія замашна. щось звичне показується дивним і агресивним боком.  

Перемогла Катерина Калитко зі збіркою «Ніхто нас тут не знає, і ми нікого»

До короткого списку номінації «Літературознавство, есеїстика та художній репортаж» увійшли:

Клочко Діана. 65 українських шедеврів. Визнані й неявні (ArtHuss)
Криштопа Олег. Останні українці Польщі (Discursus)
Нестелєєв Максим. Лабіринти американського постмодернізму (Темпора)

– Книга «65 українських шедеврів» пов'язує мистецький процес в одну суцільну лінію, є свідченням повноти мистецького процесу. Показує, що ми цілком в контексті європейського мистецтва. Відкриває чимало нових імен для багатьох людей, – зазначає літературна критикиня Богдана Романцова.  У Криштопи важлива і добре написана книжка репортажів, що звертається до теми родин, які опинилися за кордоном після операції Вісла. І  які пам'ятають, як залишали рідну землю, зберегли міфічні уявлення про неї, окремі спогади, мрії, сни. Це унікальна можливість доторкнутися до цих історій, віддалених особистостей. У книзі Максима Нестелеєва йдеться те, як бачать постмодернізм різні провідні теоретики і літературознавці насамперед американської традиції, про великих письменників, яких ми не знаємо, але мусимо, щоб розвиватися.  

Переможницею стала Діана Клочко за книгу «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».

Спецвідзнаки від журі отримали Ія Ківа за збірку «Перша сторінка зими» (Дух і Літера) й Тамара Горіха Зерня за роман «Доця» (Білка)


У складі журі цьогорічної премії були Богдана Романцова, Роксоляна Свято, Ростислав Семків, Ярослава Стріха, Тетяна Трофименко.

«Золоту бульку» як найбільше розчарування року цього разу не присуджували. Як зазначила головна редакторка «ЛітАкценту» Ірина Троскот,  Всі книжки, які вийшли цього року в Україні українською мовою – чудові.