Перші кіборги: у Києві вшанують героїв Крут

Перші кіборги: у Києві вшанують героїв Крут

29 січня 2020 року в Україні відзначатиметься 102-річниця бою під Крутами, котрий для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.  

У Києві з цієї нагоди відбудеться низка лекцій, презентацій та показів документальних і художніх фільмів, приурочених цій події. 

Зокрема, уже сьогодні, 28 січня о 18:30 відбудеться лекція дослідника історії Армії УНР, співробітника Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєда «Кого й на що надихали герої Крут?».

Лектор розповість про те, як тематика Крут відобразилася в українській літературі, живописі, музиці і народній творчості у різний час: у період Визвольних змагань, на еміграції, а також у незалежній Україні. Адже Крути – не лише знакова віха в історії українського війська, це й культурологічний феномен, адже бій українських добровольців знайшов широке відображення в поезії, прозі та живописі. Тема Крут надихала Павла Тичину, Олексу Стефановича, Богдана-Ігоря Антонича, Леоніда Перфецького, Євгена Маланюка, Марка Боєслава та багатьох інших митців. Вона продовжує надихати і сьогодні, а все тому, що Крути – це перемога духу і сили волі над страхом і рабством.

Вхід вільний, але потрібна попередня реєстрація за лінком: http://bit.ly/2NUvKq3.

Нагадаємо, 29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало до 520 українських воякiв, юнакiв і студентiв, озброєних 16 кулеметами та однією гарматою. Росіяни вдесятеро переважали, мали бронепотяг та артилерію.

Військами УНР під Крутами командував Аверкій Гончаренко. Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім, під тиском ворога, українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

У квітні 1918 року, завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору), українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Отже, бій під Крутами став боєм за майбутнє України.

Завдяки звитязі та сміливості українських вояків ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.