Премії та збитки: київські аудитори перевірили державне підприємство «Держвуглепостач»
Фахівці апарату Північного офісу Держаудитслужби провели державний фінансовий аудит діяльності державного підприємства «Держвуглепостач» (далі – ДП «Держвуглепостач», Підприємство) за період з 01.01.2016 по 30.06.2019.
За результатами аудиту встановлено чинники зовнішнього і внутрішнього характеру, що мали негативний вплив на повноту отримання Підприємством доходів та ефективність здійснення витрат.
– На погіршення фінансового стану Підприємства у I півріччі 2019 року значною мірою вплинуло суттєве зменшення обсягів закупівлі вугілля та відповідно зменшення обсягів його реалізації, зокрема причиною зазначеного є зміна вугледобувними підприємствами трейдера, через якого реалізується вугільна продукція, з державного оператора Оптового ринку вугільної продукції ДП «Держвуглепостач» на користь приватних комерційних структур, – повідомили у пресслужбі.
Через здійснення попередньої оплати ДП «Держвуглепостач» та невиконання вугледобувними підприємствами своїх зобов’язань передбачених відповідними договорами у бухгалтерському обліку підприємства станом на 30.06.2019 обліковується дебіторська заборгованість на загальну суму 945,37 млн грн, зокрема за розрахунками з ДП «Мирноградвугілля», ДП «Селидіввугілля», ПАТ «Лисичанськвугілля» та ДП «Волиньвугілля» у розмірі 254,90 млн грн. Здійснення авансування ДП «Держвуглепостач» вугледобувних підприємств відбувалося, зокрема й за рахунок коштів відновлювальної відкличної кредитної лінії з загальним лімітом 300 млн грн.
– За наявності позитивних для Підприємства рішень суду стягнути зазначену заборгованість неможливо через запровадження мораторію до 01.01.2022 щодо стягнення з державних вугледобувних підприємств дебіторської заборгованості, передбаченого вимогами Закону України «Про відновлення платоспроможності державних вугледобувних підприємств». Залучення Підприємством кредитних ресурсів у ПАТ АБ «Укргазбанк», зокрема для здійснення авансових платежів за вугільну продукцію, призвело до додаткових витрат Підприємства з обслуговування кредитів на загальну суму 141,4 млн грн, що не сприяло оптимізації витрат Підприємства в умовах погіршення його фінансового стану, – пояснили аудитори.
Водночас, при погіршенні протягом 2018 року – I півріччя 2019 року фінансового стану, зростанні боргових зобов’язань окремим працівникам Підприємства здійснювалися заохочувальні виплати (премії та винагороди) на суму 3,64 млн грн, а також надавалися безпроцентні позики на суму 2,66 млн грн, що зумовило спрямування обігових коштів не на першочергові заходи та також не сприяло стабілізації фінансового стану Підприємства.
За результатами аудиту Підприємству надані окремі пропозиції, що сприятимуть покращанню фінансового стану.