Стартувала театральна ГРА: чекають заявки на кращі вистави

Стартувала театральна ГРА: чекають заявки на кращі вистави

Національна спілка театральних діячів України оголосила прийом заявок на участь у Третьому всеукраїнському театральному фестивалі-премії «ГРА» («GRA» («GreatRealArt»)). В українських театрів є час до 15 березня, аби приєднатися до національної премії та стати потенційними переможцямиу грі за театральний Оскар.

Фестиваль-премія  ГРА проводиться на конкурсній основі за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч розглядатимуться прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2019 року. Взяти участь у проєкті можуть професійні театральні колективи різних форм власності: державні, комунальні або приватні.

Подавати заявки мають право професійні театральні колективи/заклади культури різної форми власності, статутна діяльність яких пов’язана з театральним мистецтвом. Подавати заявки можуть також  громадські організації, статутна діяльність яких пов’язана з театральним мистецтвом та які були зареєстровані не менше ніж за два роки до дати подання. Кожний заявник має право висунути на здобуття премії лише одну з прем’єр, які вийшли протягом року.


Відбір учасників здійснюється у декілька етапів. Спочатку на основі поданих від театрів заявок Експертна Рада, (складається з відомих і компетентних театральних критиків, театро- і музикознавців) сформує лонг-лист учасників. Далі у березні-червні  експерти подорожуватимуть Україною і переглядатимуть наживо всі вистави з лонг-листа, аби сформувати шорт-лист з 12 вистав. А наприкінці листопада в Києві відбудеться відкритий показ вистав-фіналістів та оголошення переможців міжнародним журі. Театральний колектив, до репертуару якого входить вистава-переможець, нагороджується Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.

Цьогоріч лауреати фестивалю-премії будуть визначатися у шести загальних номінаціях:
За найкращу драматичну виставу;
- За найкращу виставу для дітей;
- За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу;
- За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу;
- За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів);
- За найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних/мистецьких жанрів),

та шести індивідуальних номінаціях:
- За найкращу жіночу роль;
- За найкращу чоловічу роль;
- За найкращу режисерську роботу;
- За найкращу сценографію;
- За найкраще пластичне рішення вистави;
- За найкраще музичне рішення вистави.

Нагадаємо переможців минулорічної премії - вистави, які можна (та наполегливо рекомендуємо) подивитися в Києві. 

Найкраща музична вистава в жанрі опери, оперети, мюзиклу – "Скрипаль на даху" (Національний театр оперети, режисер Богдан Струтинський).
Найкраща вистава камерної сцени – "Фрекен Юлія" (Київський театр "Золоті Ворота", режисер Іван Уривський).
Найкраща пошуково-експериментальна вистава – "Світ у горіховій шкаралупі" (столичний Театр на Печерську, режисер Дмитро Захоженко).
Найкраща вистава для дітей – "Король Дроздобород" (Київський муніципальний театр опери і балету для дітей та юнацтва).
Найкраща українська драматична вистава (та найкраща режисерська робота) – "Погані дороги" (режисерка Тамара Трунова), Театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра.

ГРА була заснована НСТДУ у 2018 році. Лише за два роки проведення проєкт набув значного розголосу і об’єднав навколо себе всю прогресивну театральну спільноту країни. У ГРІ беруть участь театральні колективи з різних куточків України. Змагаючись і презентуючи свої кращі доробки, вони формують здорове конкурентне середовище та популяризують національне театральне мистецтво. За короткий час премія ГРА стала свого роду театральним «знаком якості», а фестивальна частина проєкту полюбилася глядачам. Адже всі поціновувачі сценічного мистецтва можуть стати учасниками фінального етапу проєкту і переглянути кращі вистави наживо.