Кого з українців торкнуться зміни на ринку праці

Кого з українців торкнуться зміни на ринку праці

Трудовий кодекс, за яким зараз живуть українці, вже застарів, адже був написаний ще у 1971 році. Експерти давно говорять про необхідність створення нових правила гри для роботодавців та працівників.

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт про працю під номером 2708. Представники профспілок виступають проти цього документа, посилаючись на звуження прав працівників.

В УНІАН відбулась прес-конференція на тему «Профспілки за справедливу трудову реформу!!!».

Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий зазначив:

- Профспілки за справедливу трудову реформу. Ми розуміємо, що розвиток економіки, різні форми власності, нові технології, нові сфери праці об’єктивно диктують необхідність розвивати трудове законодавство. Тому ми підтримуємо необхідність розробки нових правил на ринку праці.

Проте він зазначив, що новий закон про працю порушує права людини і його потрібно повернути розробнику на фундаментальне переопрацювання.

Павло Прудніков, заступник голови Атомпрофспілки, розповів про зміни, які очікують на українців у разі прийняття цього законопроєкту:

- скасовується державна гарантія мінімальної заробітної плати на рівні не нижче прожиткового мінімуму та індексація заробітних плат в умовах інфляції;

- знижується до 4% підвищений розмір заробітної плати на роботах із важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці;

- скасовуються додаткові відпустки за роботу з важкими та шкідливими умовами праці, за особливі умови праці, додаткова відпустка на 10 днів одиноким матерям, які мають дітей до 15 років;

- скорочується майже удвічі гарантований щотижневий безперервний відпочинок – до 24 годин замість існуючих 42, що дає можливість запровадити один вихідний день замість двох;

- знімається гранична межа тривалості надурочних робіт (зараз – 120 годин);

- зменшується у 5 разів оплата за надурочну роботу та роботу у вихідні та святкові дня – до рівня 20% замість подвійної оплати, як зараз;

- скасовується заборона залучати до роботи в нічний час жінок з дітьми віком до трьох років та на роботи зі шкідливими та небезпечними умовами – вагітних жінок;

- повністю скасовується захист працівників з інвалідністю.

Також допускатиметься звільнення за одностороннім бажанням роботодавця або за «втратою довіри». Робочий тиждень має бути 40 годин. Але в трудовому договорі може бути прописано будь-яку тривалість робочого часу.

Проте ті, хто виступають за новий закон про працю, наголошують на тому, що працівники, навпаки, будуть більш захищеними, а також врегулюється таке питання як «фріланс» та «дистанційна робота». Наприклад, Тимофій Милованов, міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, написав на своїй сторінці у Фейсбуку:

- Милованов каже: домовляйся про зручні умови та заробляй багато! Тепер усі умови можна буде прописати в трудовому договорі та просто всім виконувати те, про що домовились.