Що чекає Київраду через урядові скандали

Що чекає Київраду через урядові скандали

Як на Грушевського «аукнеться», так і на Хрещатику відгукнеться. Наскільки урядова «турбулентність» може вплинути на діяльність столичної влади?

Нещодавній скандал, пов`язаний з можливою відставкою глави Кабміну, привернув увагу багатьох експертів: від Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва до Групи Стратегічних та Безпекових Студій (ГСБС).

Своїми думками і прогнозами ділиться аналітик ГСБС, депутат Київради Анатолій Шаповал.

— Анатолію Анатолійовичу, що чекає Київраду через урядові скандали?

— Ймовірна відставка деяких членів уряду, а в подальшому і, можливо, самого керманича Кабміну, неузгоджена робота Верховної Ради, аналіз намірів і дій цих владних інституцій, — все це не дає підстав для оптимізму щодо діяльності Київради та КМДА. Дії державної влади в багатьох аспектах не відповідають ні очікуванням більшості громадян України, ні засадам відкритості й підконтрольності суспільству, ні європейським стандартам розвитку демократії, ринкової економіки та ефективної соціальної політики.

— Як Ви оцінюєте роботу уряду після торішньої зміни влади?

— Діяльність нового уряду значною мірою була спрямована на забезпечення та розширення власних повноважень, відновлення недемократичних методів управління, здійснення кадрової політики з метою максимального задоволення політичних потреб та економічних інтересів тих, які належать до парламентської монобільшості.

— В чому це проявилося?

— Це проявилося, зокрема, у використанні недоліків конституційної реформи для максимальної концентрації влади, намірах сформувати нормативно-правову базу таким чином, щоб взяти під контроль всі сфери державної політики. Також варто загадати про прийняття  держбюджету-2020, пов`язаного з коригуванням фінансових потоків на користь інтересів великого олігархічного капіталу. При цьому відбулась консервація мінімальних соціальних стандартів для переважної більшості громадян України.

— До чого призвела зміна державних пріоритетів?

— Фактична зміна пріоритетів державної політики зумовила тенденції відходу від першочергових завдань забезпечення прав і свобод громадян, доступності та справедливості правосуддя, реформування правоохоронної сфери, боротьби з корупцією, створення законодавчих гарантій діяльності опозиції. Закріплення цих тенденцій може спричинити подальше відчуження суспільства від влади та гальмування демократичних процесів, зокрема в місцевому самоврядуванні.

— До речі, що Ви можете сказати про звернення до Верховної Ради щодо фінансового забезпечення потреб територіальної громади міста Києва: його не розглядатимуть, зважаючи на «тертя» між парламентарями та урядовцями?

— Думаю, що так. Сьогодні Верховна Рада сконцентрована на політичних торгах щодо продажу землі. Групи впливу вибивають собі квоти в уряді, посади губернаторів та інші політичні й економічні преференції (в обмін на позитивне голосування).

— Який Ваш прогноз щодо подальшої долі глави Кабміну?

— На мій погляд, його будуть «тримати» до квітня. Зеленський змушений зважати на зовнішньополітичні чинники, зокрема на співпрацю з МВФ. Глава Кабміну стає ще більш «ручним» і залежним від Офісу Президента. Хоча… Якщо результати економічного блоку уряду будуть катастрофічно провальними, то процес його зміни прискориться. Наскільки мені відомо, Гончарук подав заяву про відставку без уточнення дати...