Шість символів новорічного дерева: про що киянам розповідають квіти на ялинці

Шість символів новорічного дерева: про що киянам розповідають квіти на ялинці

Чим менше днів до Нового року, тим більше людей на ялинкових базарах. На Володимирському ринку пропонують не лише дерева, а й святкові композиції. Ціни – на будь-яку кишеню.

Багато різдвяних традицій без яких зараз ми не уявляємо зимових свят прийшло до нас із Західної Європи. Ялинка була священним деревом кельтських племен. Вони вважали, що вічнозелена красуня є символом безсмертя та вічного життя, здоров'я та довголіття, вірності та чесності.

 Перетворення поганського символу у християнський сталося завдяки католицькому чернцю, святому Боніфацію, який проповідував народження Христа серед кельтів.  Щоб переконати ідолопоклонників, що дуб не є священним деревом, монах зрубав один з них. Падаючи, дуб повалив сусідні дерева, окрім ялинки. Боніфацій представив це, як диво і вигукнув: «Це дерево Христа!»

Уже в XVI ст.  у Німеччині почали прикрашати ялинку. І кожна прикраса мала свій символ. У Святвечір вічнозелене деревце встановлювали в церкві на хори та прикрашали яблуками - символом плоду райського саду.  Саме яблука стали прообразом різнокольорових новорічних кульок. Верхівку ялинки увінчували зіркою - на згадку про зірку Віфлеєма, яка вказали шлях трьом царям, що йшли вклонитися новонародженому Спасителеві. А подарунки під ялинкою – дари царів для Богонемовля.

Прообразом сучасних електричних гірлянд були свічки, що нагадували вогнища пастухів в Святу ніч. Дзвіночки на різдвяній ялинці вішали на згадку про дзвіночки овець, які перебували у місці, де народився Христос.

Традиція прикрашати ялинкові гілки квітами теж має довгу історію. Спершу їх робили з різнокольорового паперу у формі троянд. Квіти втілювали слова пророка Ісаї про генеалогічне дерево Спасителя. З часом папір замінили на живі квіти і зараз ялинкові віночки зі живими чи штучними квітами чудова альтернатива ялинці та вишукана прикраса новорічного святкового столу.

Спільні різдвяні традиції, які притаманні християнам та й атеїстам створюють святковий настрій та наповнюють духовною силою та теплом домівки людей по всьому світу.

Вікторія Бабич-Вепрєва, фото Бориса Корпусенка