Комунальні послуги у Києві з травня стануть значно дорожчими

Комунальні послуги у Києві з травня стануть значно дорожчими

Залишилося п’ять місяців до критичного моменту, перед яким киянам треба вирішити, хто обслуговуватиме їхні будинки.

З 1 травня 2020 року завершується перехідний період, визначений положенням нинішньої редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Що це означає не тільки для жителів столиці, а й всієї України, «Вечірньому Києву» розповів директор СП «Енергозбут» КП «Київтеплоенерго» Костянтин Лопатін.

– Відповідно до цього закону, мешканці багатоквартирних будинків мають обрати, перш за все, форму надання комунальних послуг їхньому будинку: з централізованого опалення та постачання гарячої, холодної води, водовідведення. І в залежності від обраної форми, їм треба вирішити окремо питання, хто обслуговуватиме внутрішньобудинкові мережі, – говорить Костянтин Лопатін. – Нагадаю: чинним законодавством з травня 2020 року змінюється і назва послуг. Послуга з централізованого опалення трансформується у в послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення. Послуга з гарячого водопостачання перетворюється на послугу з централізованого постачання гарячої води. І, відповідно до цих нових послуг, уже введено нові правила тарифоутворення і ціноутворення на суміжні послуги. Йдеться про методику утворення тарифів, яка вже діє сьогодні.

Як пояснив Костянтин Лопатін, з 01.05.2020 року в квитанціях містян з’являться окремі рядки з сумами до сплати, які пов’язані безпосередньо:

  • з наданням самої послуги;
  • з абонентським обслуговуванням кожної послуги.

Від структури тарифу відокремлюється новий вид діяльності – обслуговування абонентів, а це не тільки друк квитанцій, це – інструменти обслуговування: відділення для прийому громадян, нове (з чималою вартістю) програмно-апаратне забезпечення для білінгу, персонал, і, на додаток, ще й вартість співробітництва з фінансовими та банківськими установами. Все це виноситься з тарифу і закладається в плату за абонентське обслуговування, яка буде виставлена кожному споживачу незалежно від кількості спожитого тепла або води.

– Ще раз наголошую, і це слід зрозуміти, що кардинально змінюється підхід до надання послуг, – підкреслив Костянтин Лопатін. – У платіжках буде постійна складова – це надання самої послуги, а також: рядки з сумами за абонентське обслуговування, внесок за обслуговування будинкових вузлів обліку тепла, гарячої води, холодної води. Яким чином у такій системі досягти здешевшання комунальних послуг, сказати складно. Оскільки кожний новий рядок – це нові витрати на абонування плати. Крім того, законом не вказано, яким чином виконавці послуг зможуть впливати на боржників. Адже припинити постачати гарячу воду, наприклад, ми не можемо. Припинити обслуговувати вузли обліку? А якщо хтось один із будинку сплатив за це?

Згідно із законом, всі будинкові лічильники є спільною сумісною власністю жителів, тому мешканцям треба до травня визначитися з формою надання послуги, визначитися з організацією, яка буде обслуговувати мережі в самому будинку.

– Жителям можна буде домовитися також, але за нерегульовану плату, й з якимись фірмами, що погодяться обслуговувати їх будинкові мережі, лічильники, труби, зокрема й електричні мережі, – пояснює Лопатін. – При такій системі, виконавець послуги, наприклад, з гарячого водопостачання, несе відповідальність за її якість лише до стіни будинку. В самому будинку за розподіл і якість відповідає та компанія чи фірма, кого обрали мешканці. Тому все, що відбувається в середині будинку – зона відповідальності самих мешканців.

– Що таке «колективний споживач»? І чи не можна буде залишитися на обслуговуванні у нинішніх комунальних служб «за замовчуванням»?

– Ні, за «замовчуванням» не можна буде залишитися навіть в обслуговуванні вашим нинішнім жеком. Треба обов’язково підтвердити такі наміри на легітимних загальних зборах мешканців будинку. Адже з 1 травня зникає і таке поняття, як «обслуговування будинку та прибудинкових територій». А жеки й комунальні підприємства не матимуть ніякого права без укладання договору зі спільнотою дому заходити в нього і працювати, – підкреслив Костянтин Лопатін.

Коротко про «колективного споживача». Жителі багатоквартирних будинків можуть відмовитися від послуг абонентського обслуговування комунальних підприємств, як виконавця послуг, і обрати собі іншу форму. Наприклад, «колективний споживач». Тоді потрібно визначитися з «юридичною особою», яка від імені та за дорученням жителів почне здійснювати оптову закупку послуги на зрізі стіни, і далі розподіляти у будинку, здійснюватиме білінг послуги в будинку, виставляти рахунки й індивідуально домовлятися з мешканцями про оплату своїх послуг, зокрема за абонентське обслуговування. Наразі це основні моделі взаємовідносин.

Є ще різновиди, але, на жаль, уряд не веде роз’яснювальну роботу серед населення країни і люди не розуміють, що на них чекає після завершення опалювального сезону. У нас також поки немає чіткого розуміння, яким чином обслуговувати будинкові мережі в наступному сезоні, чиїм коштом будуть відновлюватися й налагоджуватися прилади обліку та індивідуальні теплові пункти, якщо за законом вони нібито належать мешканцям, а зараз їхня частина на балансі у «Київтеплоенерго». Є й інші колізії, створені законодавством, які негайно треба вирішувати. Ці проблеми не замовчуємо, йде листування з урядом всіх комунальників країни, працює Асоціація міст України.

Я розумію, що дуже важко зібратися всім мешканцям великих будинків і дійти якоїсь згоди. Але всім постачальникам комунальних послуг потрібно мати з кимось договірні відносини. Жителі своїм колективним рішенням можуть найняти і свою нинішню керуючу компанію (бо вона є юридичною особою) виконувати всі ті функції, що я перерахував вище. Або когось іншого з приватного бізнесу. Зараз ми до травня чекаємо на рішення жителів. Але ці рішення мають бути прийняті, інакше люди залишаться без комунальних послуг.

Читайте також у «Вечірньому Києві»: З травня кияни залишаться без комунальних послуг та жеків.