Знамениті руїни на столичному Подолі залишаться без захисту

Знамениті руїни на столичному Подолі залишаться без захисту

«Вечірній Київ» подивився, у якому стані знаходиться скандальна споруда – Гостинний двір на Контрактовій площі з середини.

Досліджувати ситуацію прибули й чиновники із Департаменту охорони культурної спадщини, Департаменту міського благоустрою, Управління з питань цивільного захисту, а також Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву, Департаменту комунальної власності. Проте їхня 10- хвилинна прогулянка навколо напівзруйнованої будівлі завершилася майже скандалом: вони категорично відмовилися прокоментувати журналістам різних телеканалів та видань, яких запросила на цю подію пресслужба КМДА, ситуацію, яку побачили на об’єкті. Але попри опір охорони, журналісти все ж таки зняли відео, аби показати містянам, на що нині перетворилася окраса Подолу – Гостинний двір. 

– На об’єкті, окрім муніципальної охорони, досі присутні представники колишнього забудовника – ТОВ «Укрреставрація». І це попри всі суди, які виграла громада, – говорить голова ГО «Урбаністична рада Києва» Віталій Селик. – Як бачите, забудовник спричинив великі руйнування частини внутрішнього фасаду будівлі. А охоронюваними законом є як раз не тільки зовнішні аркади споруди, а й внутрішній фасад. Тут встигли встановити і бетонну плиту над тунелем метрополітену (до речі, вона його береже від пошкодження), а також нагромадити конструкції зі сталевих балок у кілька поверхів, що порушило найцінніше – внутрішній двір Гостинного двору. Ці металеві конструкції забрали великий простір двору, й тепер необхідний складний проєкт, як їх демонтувати. Нагадаю, що «Укрреставрація» мала наметі засклити аркадну частину будівлі, що неприпустимо.

Віталій Селик нагадав, що за останні роки Контрактова площа стала пішохідною разом із частиною вулиці Сагайдачного, вона є частиною великого туристичного маршруту столиці. Кілька років тому відбувся конкурс концепцій на створення громадського простору на Контрактовій. За проєктом, який переміг, Гостинний двір має стати вітальнею, місцем зустрічей і відпочинку, осередком культури столиці.

– У лютому 2019 року відбувся останній суд, за рішенням якого Гостинний двір позбувся свого колишнього забудовника, говорить Селик. – Тепер споруду конче потрібно передати Фонду держмайна, ми постійно на зв’язку з його головою паном Сениченком. Крім того, потрібен проєкт накриття споруди від замокання та його консервації. Адже це не перша зима, коли будівля замокає. «Урбанрада», разом з іншими громадськими організаціями міста, проводитиме велике дослідження думки киян з приводу того, чим наповнити простір Гостинного двору. Далі у нас за планом – оголошення міжнародного архітектурного конкурсу на проєкт реконструкції, а вірніше, спасіння Гостинного двору. Ми прорахували, що результати його реально було б оголосити у День Києва.

– Київрада вже тричі зверталася до уряду країни (останній раз – наприкінці листопада) про передачу споруди Гостинного двору місту. Вже другий уряд не висловлює ніякої позиції з цього приводу й нічого не робить, – говорить активіст Ігор Луценко. – Знову зима на дворі, й потрібно нарешті убезпечити будівлю від замокання. Якби не Фонд держмайна, якому не байдужа ця ситуація, то держава взагалі не брала б ніякої участі у цій колізії. Якщо уряд не згоден віддати місту Гостинний двір, то нехай залишить його державі в особі Мінрегіону чи Мінкульту з відповідним фінансуванням на відновлення. Але не можна просто відмовчуватися й чекати, поки споруда остаточно розвалиться.

Фото, відео Марії Лисенко, "Вечірній Київ"