Хто в Києві господар: про що мовчить Конституційний суд

Хто в Києві господар: про що мовчить Конституційний суд

Чи може Президент призначити на посаду глави КМДА особу, яку не обрали Київським міським головою?

Відповідь на «столичне» питання має надати Конституційний суд України (КСУ), який відкрив провадження по цій справі (у частині здійснення повноважень державної влади та місцевого самоврядування).

«Зелені» ідеї ВРУ

У Верховній Раді України (ВРУ) готують до другого читання законопроєкт № 2143-3, згідно з яким главою КМДА має бути особа, яка не є мером Києва. Ініціатори цієї ідеї – члени парламентської фракції «Слуга народу», які виступають за розділення владних повноважень у столиці.

Таке «ноу-хау» суперечить рішенню КСУ, яке було ухвалено ще в грудні-2003: «Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою».

Загроза для Києва: що готує «Слуга народу»

– Подобається це «слугам народу» чи ні, але в законі про столицю має залишитись те, що виконавчим органом Київради є КМДА, бо так написано в 118 статті Конституції. Будь-які інші ідеї, навіть найкрасивіші, – неконституційні, – вважає народний депутат Андрій Осадчук.

У столичного мера хочуть відібрати повноваження голови КМДА?

А що ж скаже глава КСУ Олександр Тупицький, до якого народні обранці ще восени направили своє звернення?

Рішення суду: дубль два

16 років тому судді КСУ керувалися чинним на той час законом про столицю. Проте після приходу Януковича ситуація суттєво змінилася.

У вересні 2010 року «столичний» закон доповнили статтею 10-1: «Голова Київської міської державної адміністрації призначається Президентом України в порядку, передбаченому Конституцією та законами України».

Зважаючи на зміни-2010, законодавці вирішили піти далі і розділити повноваження мера Києва і глави КМДА. Про це вже натякнули в юридичному органі ВРУ головному науково-експертному управлінні (ГНЕУ).

– Головне управління в цілому не заперечує проти позбавлення КМДА статусу виконавчого органу Київської міської ради та створення у столиці повноцінної системи місцевого самоврядування, заснованої на конституційних приписах, – вважає перший заступник керівника ГНЕУ Сергій Гузинський.

Кличко у Конституційному суді чекає на тлумачення основного закону

Тепер свою позицію має висловити КСУ, від рішення якого залежатиме доля не лише законопроєкту № 2143-3, а й нової битви за владу в столиці...