Чому кияни бояться щеплень більше, ніж грипу та дифтерії

Чому кияни бояться щеплень більше, ніж грипу та дифтерії

З наближенням зими у столиці поволі зростають показники захворюваності на грип та ГРВІ. Чому українці бояться щеплень? Кому треба вакцинуватись у першу чергу?

Про це та багато іншого «Вечірньому Києву» розповів відомий лікар-експерт Реанімаційного пакету реформ з громадського здоров'я, кандидат медичних наук Отто Стойка.

- Прем’єр-міністр Олексій Гончарук повідомив, що сьогодні в Україні кожен другий дорослий не вакцинований від дифтерії. Чому українці бояться щеплень?

- В українців загалом низька культура вакцинації. Люди думають, що «проскочать». На жаль, навіть лікарі часто відмовляють пацієнтам у щеплені, або призначають їм додаткові непотрібні аналізи.

Свою роль відіграють і міфи про начебто сумнівну якість закуплених за бюджетні гроші вакцини та їх, мовляв, небезпечність. Хоча це не так. Всіх світових виробників вакцин, ВОЗ ретельно перевіряє.

До того ж, щеплення, як відомо, можна зробити тільки у робочий час.

Тобто людям треба відпрошуватися для цього з роботи на декілька годин. Коли дома, наприклад, у цей же час хворіє дитина або протікає кран.  

- І що пропонуєте робити?

- Необхідна не тільки інформаційна, але й організаційна компанія щодо щеплень. Щоби люди змогли вакцинуватися, наприклад, у вихідні.

- Щеплення від грипу не входить у перелік обов’язкових, а тому відповідні вакцини не закуповуються з бюджету. Вони продаються в аптеках. Яку обрати та кому вона потрібна у першу чергу?

-  Щеплення від грипу треба робити всім киянам. Оскільки, мешкаючи у столиці, важко не опинитися в місці масового скупчення людей, серед яких можуть опинитися хворі громадяни.  

Рекомендую обирати чотирьохкомпонентну вакцину, яка захищає від чотирьох штамів грипу. Вона не потребує спеціальних, холодних умов зберігання. Достатньо квартирної температури.

Щеплення від грипу у першу чергу треба робити малюкам, школярам, студентам, хронічно хворим, діабетикам та пенсіонерам. Останнім, крім можливої пневмонії після грипу, загрожує інсульт та інфаркт.

До речі, у США в аптеках, та навіть у супермаркетах можна зробити щеплення від грипу. Таку практику слід запровадити в Україні.