У столичному музеї покажуть мистецькі твори, створені в Чорнобилі

У столичному музеї покажуть мистецькі твори, створені в Чорнобилі

«MADE IN CHERNOBYL» – перша у світі міжнародна артрезиденція, що відбулася у зоні відчуження Чорнобиля з 24 по 27 жовтня. У резиденції взяли участь українські та іноземні митці абсолютно різних поколінь і світоглядів, яких поєднав творчий, і не лише, виклик – створити безпосередньо у зоні відчуження мистецькі твори для виставки в Музейно-виставковому центрі Музею історії Києва.


Безпрецедентний випадок, коли митці не просто поїхали за натхненням і пошуком екзотичних мотивів посткатастрофічного світу, а й працювали у Прип’яті та Чорнобилі, щоб зануритися та відчути його потужну енергетику та генетичну пам'ять. Головна мета проєкту – дати абсолютно нову, творчу інтерпретацію того, чим є Чорнобиль сьогодні – через 33 роки після аварії. 

– Чорнобиль – це головний туристичний об’єкт в Україні, що інтригує, захоплює, приваблює небезпекою та екстримом. Ми стали відомими світу тому, що першими пережили катастрофу «мирного атому». Але Чорнобиль – це не атракціон, а драма, яка колись цілком змінила нашу свідомість, – ​вважає кураторка проєкту Вікторія Бурлака.  Відтоді світ для багатьох перестав бути безпечним. Один із найяскравіших спогадів мого дитинства – момент евакуації київських школярів, яких намагалися вивезти з міста до наступного навчального року – тимчасова розлука з близькими відчувалася болісно, добре пам’ятаю смак маминого печива, яке вона привозила мені в піонерський табір на Північному Кавказі. Головним страхом дитини тоді був страх невідомого – чи не станеться ще чогось жахливішого. Життя продовжується, ми не вимерли і не мутували, але, мабуть, той страх невідомого зберігся десь глибоко в підсвідомості наших людей – тому, такі от артвилазки до екстремальних зон – найліпший спосіб поглянути йому в очі. Та й взагалі, сучасне мистецтво – це найкраща арттерапія, найкращий засіб боротьби із «посткатастрофічним синдромом» і страхом невідомого. 


Учасники резиденції: Ілля Чичкан, Олег Атаянц, Маша Шубіна, Ксенія Оксінь, Юлія Кисіль, Awhoivan Ivanovich, Ольга Дрозд, Ольга Висоцька, Stan Kvitko, Дмитро Мотузко, Олексій Бурдій, Анна Луговська. Також митці з інших країн: Аразян Баграт (Вірменія), Peter Lagler (Австрія), Катерина Бурліна (Словенія), Едік Бєльський (Словенія), Паріде Ді Стефано (Італія), Сергій Савченко (Польща), Майк Ренард (США).

– Протягом 33-х років важко було уявити, що такі відчайдушні люди як художники поїдуть жити і працювати в сам Чорнобиль. І не просто як сталкери, створюючи мурали на стінах міста-привида, а цілою мистецькою сім’єю, надихаючи один одного, перебуваючи у певному творчому діалозі й, можливо, впливаючи один на одного для того, щоб переосмислити та показати засобами мистецтва те, що там відбулося, – розповів організатор «Made in Chernobyl» Олег Атаянц.


Коли: 23 листопада – 8 грудня.
Де: МВЦ Музею історії Києва, вул. Б. Хмельницького, 7.