20 тисяч дерев без Київзеленбуду: що саджають, і як готуються до Нового року кияни

20 тисяч дерев без Київзеленбуду: що саджають, і як готуються до Нового року кияни

У Києві триває потужна кампанія з осінньої посадки дерев. Крім «Київзеленбуду», містяни забрали у Центру альтернативного озеленення безкоштовні 20 тисяч саджанців та сіянців.

– Ми роздавали сосну звичайну, граб, модрину європейську, дуб звичайний, липу, –говорить засновник громадської організації Центр альтернативного озеленення Києва Роман Любека. – Кожному ентузіасту, який заздалегідь зареєструвався на акцію безкоштовного розповсюдження дерев. Видавали по 20 одиниць рослин. Але попередньо з’ясовували, чи буде людина доглядати, а головне влітку поливати 2 рази на тиждень ці саджанці. Тільки після отримання інструкцій з висадки й запевняння, що поливатимуть, ми видавали рослини.

Саме з цього розсадника «Воропаїв» кияни вибрали всі саджанці платанів, які були дуже популярними в нинішньому посадковому сезоні, а також катальпи. А основну масу дерев для безоплатної роздачі ми завозили з лісгоспів Львівської, Івано-Франківської, Сумської області. Для бажаючих купити платани, ми майже спустошили розсадники Одещини.

Скоро Новий рік, і у супермаркетах та ринках вже продають синтетичні ялини. Купити таку ялинку у домівку те саме, що занести пластмасові квіти на кладовище. Якщо про штучні квіти і прикрашання ними могил майже всі кияни зрозуміли, що це погано й дуже шкодить довкіллю через засмічення поліетиленовим непотребом, то боротьба з пластмасовими ялинками тільки починається.  

– Штучні новорічні дерева всі виробляються з дуже шкідливих полімерів, на це працює потужна хімічна індустрія на Далекому Сході, – говорить Роман Любека.– Купуючи такий виріб, ми стимулюємо гігантського іноземного забруднювача атмосфери. Потім ми заносимо штучну ялину у тепле приміщення й вона починає виділяти не тільки неприємний запах, але й шкідливі хімічні речовини без запаху. А через кілька років вся ця гора пластику йде на смітник. Це ще одне забруднення навколишнього середовища.

Переваги живих ялинок і сосон у тому, що вони спеціально вирощуються для продажу у лісгоспах, або заготовлюються під час планового прорідження лісу. Всі дерева марковані. Вони при зростанні дають кисень, поглинають вуглець, у наших помешкання дарять нам корисні фітонциди, а потім «Київзеленбуд» виготовляє з них щепу, для мульчування лунок дерев. Ще краще купувати зелені красуні з корінням у контейнерах. Після того, як вони 1 – 1,5 тижні прикрашатимуть вашу оселю, їх можна висадити у ґрунт.

Як це зробити?

– По-перше, треба не перетримувати їх у кімнатах. Не більше 1,5 тижні, але щоб вологість ґрунту у контейнері була постійно 60 – 70 відсотків. Хвою потрібно постійно обприскувати водою. Хвойні довго не витримують сухих приміщень. В ідеалі після свят ялинки чи сосни варто було б одразу висадити на постійне місце. Якщо цього не дозволяють морози, то винесіть деревця в холодне місце. Потім, як з’явиться можливість, висаджуйте їх, якщо це навіть буде кінець січня або лютий.

Наразі ми проводимо на своєму сайті дослідження попиту на новорічні дерева у контейнерах. Поки що вподобання містян виглядають так. Опитування продовжується.

Якщо на нашу пропозицію кияни відгукнуться, ми доставимо партію хвойних у контейнерах. Тому реєструйтеся на сайті Центру. 

Нині продовжується сезон висадки саме хвойних порід дерев. Містяни ще багато замовляють різних дерев?

– Так. У суботу ми завозили великі ялини на подвір'я столичних ОСББ, які біля новобудов створюють власним коштом собі сквери. Замовлень ще вистачає. І розсадники з різновидами хвойних – від туй до сосон веймутових, чорних, ялин канадських Conica дуже багато. За даними ООН, аби вберегти планету від викидів вуглецю й глобального потепління людству потрібно за кілька років висадити понад мільярд нових дерев. Тож впрягаймося! 

Фото, відео Марії Лисенко, «Вечірній Київ»