Як українцям продати земельні паї

Як українцям продати земельні паї

Починаючи з жовтня-2020, в Україні скасують заборону на продаж сільськогосподарських земель. Як на це відреагують власники земельних паїв?

У Верховній Раді готують до другого читання законопроєкт № 2178-10, який створює умови для ринку земель.

Із п`яти парламентських фракцій цю ідею лобіює лише одна – «Слуга народу» (плюс  – 13 позафракційних).

Чому ж інші нардепи виступають категорично проти зняття мораторію на продажу землі?

Як показує аналіз, проєкт закону дає право юрособам, кінцевими власниками яких є іноземці, скуповувати українські гектари.

 – З молотка на розпродаж піде 72% території України: в одні руки можна буде віддати 210 тисяч гектарів землі, в тому числі з участю іноземців,  – переконана головна «сердечниця», депутатка Юлія Тимошенко.

А що ж чекає на тих бізнесменів, які сьогодні орендують землю власників земельних паїв? Згідно з проєктом, орендар має переважне право на придбання землі у власність. Якщо ж власник паю виставляє землю на аукціон, то орендар може її купити лише за умови, що його пропозиція буде не меншою, аніж в інших учасників торгівлі.

По суті, має бути два варіанти купівлі особою, яка наділена переважним правом у разі відсутності аукціону або за результатами його проведення.

Одначе залишилося не роз’ясненим: у яких випадках треба застосовувати той чи інший варіант?

На цю прогалину звернули увагу в юридичному органі Верховної Ради  – Головному науково-експертному управлінні (ГНЕУ).

 – Пропозиція щодо продажу земельної ділянки на аукціоні не узгоджується зі змістом переважного права, згідно з яким особа (орендар, постійний користувач, співвласник) без будь-яких інших умов отримує право викупити земельну ділянку,  – зауважив перший заступник керівника ГНЕУ Сергій Гудзинський.

Найбільшою проблемою є те, що ринок землі запроваджують без проведення земельної реформи.

Насамперед, треба завершити децентралізацію і передачу угідь об’єднаним територіальним громадам (ОТГ).

 – Сьогодні частина земель передана до комунальної власності ОТГ, а решта так і залишається в державній власності. В анонсованій концепції урядом передбачено, що одночасно ринок відкриють для усіх трьох форм власності: державної, комунальної та приватної. Хто ж буде продавцем земель за межами населених пунктів? – запитує доктор економічних наук Ольга Ходаківська.

На її думку, треба провести інвентаризацію угідь у межах ОТГ, запровадити їх облік і внести відомості до Державного земельного кадастру.

Якщо ці питання не вирішувати, українці ризикують залишитися без національного багатства.