Ніколи знову: як киянок рятують від чоловіків-деспотів

Ніколи знову: як киянок рятують від чоловіків-деспотів

«Б’є – значить любить». Дивовижно, що в сучасному світі ця фраза не втрачає актуальності.

В Україні тисячі жінок потерпають від домашнього насилля, отримують психічні та фізичні травми, трапляються навіть смертельні випадки.

Чому сімейна ідилія перетворюється на гру у виживання? Чому жінки терплять насилля та не звертаються за допомогою? На ці та інші запитання шукали відповідь журналісти «Вечірнього Києва».

Боротьба зі стереотипами

– У нас є стереотипи, які формувалися роками. Коли говорили «б’є значить любить», «соромно про таке комусь розповідати», «мовчи, бо треба зберігати сім’ю» тощо. Якщо чоловік коханий, жінка до останнього вірить у те, що він виправиться. Вона намагається своїми силами виправити ситуацію. Але якщо в сім’ї вже почалося насилля, як правило, без допомоги фахівця вже не впоратися, – розповідає психолог з Київського міського Центру роботи з жінками Альона Грицай.

Психолог зазначає, що чоловік та жінка – як «інь» та «янь». Головна проблема в тому, що такі стосунки найважче розірвати, а тому є всі шанси на трагічний фінал, якщо вчасно це не зупинити.

Чому ідеальний чоловік стає тираном?

Причин може бути безліч, проте одна з головних – це наслідування поведінки батьків. Також це може бути способом самоствердження. Чоловік, який не в змозі постояти за себе морально та фізично, накопичує цю злість й зривається на жінці. Алкогольна або наркотична залежність лише погіршує ситуацію.

Як потерпають діти?

– Проблема поглиблюється, якщо в родинах, де чоловік дозволяє собі бити дружину, є діти. Адже жінки вважають, що вони повинні зберегти свою сім’ю заради дітей. Але вони не розуміють, що маленька дитина, яка бачить насилля, набагато більше травмується психологічно, ніж якщо вона ростиме без батька, – коментує психолог.

Експерт зазначила, що хлопчики, як правило, переймають модель поведінки свого тата й мами. У подальшому вони або повторюють поведінку батька, вважаючи, що дружина терпітиме приниження так само, як колись їх матір, або ж навпаки – ніколи в житті не піднімуть руку на свою жінку й всіляко її берегтимуть.

– Якщо ж дівчинка бачить таке зневажливе ставлення тата до мами, то у дорослому віці на підсвідомості шукають чоловіка, схожого на батька. Або ж взагалі остерігаються чоловіків і не можуть влаштувати своє особисте життя. Дівчата, які бачили насилля у родині, зазвичай з дитинства мають занижену самооцінку, – додає експерт.

Чи є вихід?

– Жінка повинна звертатися за допомогою в організації, які займаються захистом жінок від домашнього насилля. Фахівець допоможе їй пропрацювати всі моменти, які заважають їй покинути домашнього тирана. Якщо ж сам кривдник хоче змінитися, то він має пройти реабілітаційну програму для чоловіків, у ході якої з ним будуть працювати фахівці, – пояснює психолог.

Куди й до кого звертатися за допомогою?

У Києві є багато організацій, які не покинуть постраждалих у біді.

Однією з них є Київський міський Центр роботи з жінками. У Центрі є притулок для жінок, яким нікуди втекти від чоловіка-деспота. Також центр безкоштовно надає юридичну допомогу. Телефон: 489-44-48.

Відеооператор – Олександр БАРКІН