Аварійний Будинок зі зміями дочекався реставрації

Аварійний Будинок зі зміями дочекався реставрації

Цього року розпочато масштабну реставрацію Будинку зі зміями за адресою вул. Велика Житомирська, 32.

Про це повідомляє Департамент охорони культурної спадщини КМДА.

Плани в нового власника – мецената Богдана Батруха – амбітні й фінансово затратні. Тут не тільки відновлення перегородок, стін, сходів, фасаду. Величезна й кропітка праця чекає у процесі реставрації та відновлення всієї ліпнини. Останні 20 років він знаходився в аварійному стані.

ФАКТИ ПРО БУДИНОК:
 
- Побудований у 1911 – 1912 рр.у стилі модерн за проектом одного з батьків київського модерну – архітектора Ігнатія Ледохівського, як прибутковий триповерховий будинок – по квартирі на поверх. Четвертий поверх надбудували після 1945 року, причому був знищений хвилеподібний аттик.

- Дехто називає його другим Будинком з химерами. Входить у п'ятірку найкрасивіших будівель київського модерну.

- Свою назву отримав завдяки вишуканій ліпнині: кам'яні змії і листя каштану, фігури дитини, що осідлала лебедя і пролітає над зміями, а також фігури розкішних жінок.

- Особливістю будівлі є наявність двох фасадів, де виразну композицію головного визначають дві вертикалі ризалітів. Між виступами ризалітів ховається невеличке подвір’я, яке колись було огороджене характерними модерністськими металевими решітками.

- До речі, змія або дві разом – це, найчастіше, символ мудрості або таємної спільноти. Багато таємних товариств, зокрема масонський орден, використовували змій у своїй символіці. Доволі багато змій можна спостерігати на старовинних європейських будівлях, звідки в XVIII столітті вони почали «перебиратися» до київських.

- Під час ремонту в 1990-ті були зруйновані старовинні кахельні печі і первісний інтер'єр. У ці ж роки приміщення Будинку зі зміями було віддано під оренду, але в 2001 році будівлю раптом зняли з експлуатації і закрили. Але, на жаль, не на ремонт. Господарі будинку, яким нібито було продано особняк, таємниче зникли.

- Останні 20 років Будинок зі зміями знаходився в аварійному стані – частина ліпнини обсипалася, зі стін випадали цеглини.

Будинок зі зміями – пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення (охоронний номер – 316-Кв). У 2017 меценат і новий власник пам’ятки Богдан Батрух заявив про наміри повністю реставрувати будинок. Того ж року ТОВ «Акваплаз» (кінцевим бенефіціаром з 2017 року є меценат Батрух) уклало охоронний договір. У 2018 отримано в оренду земельну ділянку для проведення робіт, погоджено науково-проектну документацію, а в 2019 розпочаті реставраційні роботи.

Стан будівлі, у якому власник її придбав:


Фото проекту реставрації: