Нові санітарні норми для міст і сіл від Супрун: обрізка дерев, лави, урни, туалети

 Нові санітарні норми для міст і сіл від Супрун: обрізка дерев, лави, урни, туалети

Для громадського обговорення опублікований проект документу, який стосується абсолютно всіх жителів міст та сіл України. Тому варто ознайомитися, що нового й корисного міститься у документі.

Наприклад, проект наказу МОЗ України «Про внесення змін до Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць». Змінити пропонують правила утилізації та сортування сміття, утримання прибудинкових територій, парків та скверів, впорядкувати систему озеленення, забезпечити незабруднення підземних вод і джерел водопостачання, а також створити рівні можливості для пересування для людей з особливими потребами. Крім того, проект наказу наближує українські норми до європейських.

Лави для сидіння вздовж вулиць

Як повідомляє сайт МОЗ, обов’язковими стануть: широкий (120 см) і пологий з’їзд з тротуару чи велодоріжки; пандус з належною шириною та ухилом або ліфт на кожному з виходів підземних і надземних пішохідних переходів; лави для сидіння вздовж вулиць (кожні 300 м); паркувальні стовпчики або інші перепони для в’їзду машин у пішохідну зону.

На вулицях – кожні 300 метрів має бути громадська вбиральня

У кожній зоні зелених насаджень, де гуляють люди, обов’язково має бути хоча б один громадський стаціонарний туалет. Оптимальна відстань між вбиральнями – до 700 метрів, а в людних місцях – до 300 метрів.

Урни та контейнери для сміття

Нові норми зобов’язують встановлювати окремі контейнери для сортування сміття – для пластику, скла, металу, паперу та органіки. Крім того, такі контейнери обов'язково облаштовуються огорожею, кришкою чи навісом. Нові норми вимагають встановлення урн на тротуарах не рідше ніж через кожні 60 метрів.

Крім того, урни для сміття мають бути на кожному з кутів перехресть вулиць, а також біля зупинок громадського транспорту, входів до метро, вокзалів, підземних переходів, громадських будівель та споруд. 

Прибирати опале листя та палити його заборонять

У період листопаду потрібно своєчасно прибирати опале листя з проїжджої частини, відокремлених трамвайних ліній, велодоріжок та тротуарів.

У скверах та парках збирати листя дозволяється тільки з відкритих газонів. Зібране листя вивозитимуть на поля компостування. Забороняється спалювання листя, що призводить до забруднення повітря, води та ґрунту, а також до зникнення певних видів тварин.

Без піску та солі взимку

Щоб не було ожеледиці, посипати тротуари, велодоріжки та пішохідні зони потрібно гранвідсівом із вмістом солі 7%. Натомість посипка піском та піскосумішшю з сіллю забороняється, оскільки вона забруднює ґрунт, шкодить зеленим насадженням, а також псує взуття. Пішохідні переходи та зони очікування пішоходів потрібно очищати від снігу та ожеледі до твердої поверхні. Мінімальна ширина розчищення тротуару – 120 см, а на вулицях з великим потоком пішоходів (більше 500 осіб/годину) – на всю ширину тротуару. Підприємства торгівлі обов’язково повинні прибирати від снігу прилеглу територію у радіусі не менше 5 метрів.

Обрізати дерева «для омолодження» заборонять

Так звана «омолоджувальна обрізка» зменшує розмір крони дерева і погіршує процес очищення повітря та значно зменшує площу затінених територій. А тінь дерев може на кілька градусів знизити температуру повітря, що особливо важливо під час літньої спеки. Раз на 5 років потрібно проводити інвентаризацію стану дерев. 

Висаджуватимуть лише ті дерева, які відповідають певним характеристикам, зокрема – сформована крона і стійкість до загазованості. Слід враховувати такі показники як пило- і водопоглинання, створення тіні, вироблення кисню, затримка вологи, відповідно до кліматичних зон. Висаджувати дерева, кущі і рослини з колючками або отруйними плодами – забороняється.

Відкритий ґрунт на територіях населених місць не дозволяється. Весь ґрунт має бути покритий газоном, багаторічними рослинами, пристовбурними решітками або мульчою.

Куди надсилати пропозиції

Пропозиції для включення в проект наказу можна вносити впродовж місяця з дня опублікування документу. Їх можна надсилати на адресу Директорату громадського здоров'я МОЗ України у письмовому або електронному вигляді: контактна особа – Павло Поламарчук, тел. 253-01-00, e-mail: [email protected]; або  на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7. 

За результатами громадського обговорення, профільні експерти МОЗ України розглянуть всі пропозиції та зауваження та внесуть відповідні правки. Зміни до наказу вдосконалюють чинні санітарні норми та законодавство, щоб зробити помешкання, громадські споруди та території населених пунктів зручнішими й, головне, безпечними для життя і здоров'я людей.

Контроль за виконанням наказу та введення санкцій за його порушення здійснюватиме Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. 

Фото «Вечірнього Києва» та КП УЗН Дніпровського району