Погрози і конфлікти: як над Хрещатиком уперше підняли український прапор

Погрози і конфлікти: як над Хрещатиком уперше підняли український прапор

29 років тому над Києвом замайоріло синьо-жовте полотнище. Ця подія відбувалась у доволі напруженій суспільно-політичній обстановці.

24 липня 1990 року на Хрещатик, 36, примчали міліцейські автобуси близько півтисячі бійців у повному бойовому спорядженні. За вказівкою Компартії, вхід до флагштоку закрили на замок і виставили пост у складі капітана і трьох міліціонерів.

Про ті часи розповідає Олександр Мосіюк, заступник голови Київради у 1990 – 1992 роках.

Назустріч народній хвилі

Олександре Миколайовичу, яким документом керувалися столичні депутати, щоб ухвалити рішення про підняття прапора?

16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». Цей парламентський документ і було прийнято за основу для розгляду в Київраді.

Чому синьо-жовтий стяг викликав конфлікти і погрози з боку комуністів?

Символіка, як базовий символ держави, завжди відігравала колосальну роль. Новий прапор опинився в епіцентрі ідеологічної боротьби. На той час народна хвиля рухалася із західної України (Галичини і Волині) до Києва. У липні 1990 року вона досягла нашого міста…

Олександр Мосіюк: Це єдиний прапор з часів Центральної Ради, який освячувався на подвір’ї Святої Софії.

У Київраді тоді нараховувалося 300 депутатів?

На той момент близько 270 – 280 депутатів. Щоб ухвалити те чи інше рішення, потрібно було набрати 151 голос. Про легітимність «прапорного» рішення говорити не зовсім логічно. Хіба ж місцеві органи можуть таке вирішувати? Символіку держави визначає парламент, а не столична влада. Тим більше, на сесії Київради нам не вистачало голосів. Спротиви комуністів були дуже сильні. Головним нашим союзником стала київська громада.

«Я це зробив особисто»

Коли ваші колеги-однодумці дійшли до згоди про підняття синьо-жовтого стягу?

За день до підняття. Але проблема полягала в тому, що синьо-жовтий прапор могли спустити за наказом Компартії. Треба було заручитися підтримкою з боку столичної влади. Ввечері 23 липня 1990 року ми зустрілися з керівником київської міліції, полковником Володимиром Шапошником. Він порадив піднімати стяг не раніше, аніж після 18:00 (щоб міліція не застосовувала силу). У вузькому колі було вирішено: ми піднімемо двоколор 24 липня о 19:00. Коли відкрили засідання Київради, комуністи вже знали про наші плани і намагалися зірвати сесію. Вони запропонували піти до тролейбусного депо, де організовувався страйк із вимогою підняти заробітну плату. Звісно, то була провокація. Пізніше «страйкарі» підтримали нас.

У столичній мерії відзначать День прапора.

А хто саме підняв прапор над Києвом увечері 24 липня 1990 року?

Я це зробив особисто. У тому й був весь задум: якщо представник влади підняв прапор, то його вже ніхто не мав права знімати…