Таємні сходи Маріїнського парку: чи є шанс на реставрацію

Таємні сходи Маріїнського парку: чи є шанс на реставрацію

Історичний Київ має багато секретів, які приховує навіть від місцевих мешканців. Таємні стежки не відзначені у путівниках, на них натрапляєш цілком випадково, а потім дивуєшся: як так? Адже не раз і не два проходив тутешніми місцинами.

Одна з таких локацій розташована в самісінькому центрі Києва. У Маріїнському пару, біля панорамного майданчика є сходи, приховані від очей перехожих. Вони ведуть вниз, до Паркової дороги, на якій розташований конгресно-виставковий центр «Парковий» (у народі – вертолітний майданчик).

Історик і директор Музею Української революції 1917 – 1921 років Олександр Кучерук розповів «Вечірньому Києву», що ці сходи були створені наприкінці ХІХ століття, коли тривало облаштування Аскольдової могили.

– Колись у цьому місці був цвинтар, і сходи вели вниз, до каплиці святого Миколая, що знаходилась перед Ланцюговим мостом (у 1853 – 1920 р. міст перетинав Дніпро – прим. ред.). Коли ліквідували цвинтар, то ці сходи переробили і зробили зону відпочинку та прогулянок до Аскольдової могили, – зазначив Олександр Кучерук.

Реконструкція сходів відбулась у 30-х роках ХХ ст. У роки Другої світової війни поруч було розміщене велике поховання німецьких солдат.

Міцерозташування сходів дуже вдале, адже вони поєднують Маріїнський парк з Парковою дорогу, будівлею вертолітного майданчику і шляхом до Аскольдової могили. Локація перспективна і могла стати туристичною... якби не її зовнішній вигляд. Сходи розбиті, засмічені, всюди лежать пляшки і скло. Тут некомфортно ходити навіть вдень, а ввечері туди податися ризикнув би не кожен.

Власне, такими паркові сходи були й кілька десятиліть тому, і за цей час їхній жалюгідний стан не змінився.

– Основна робота над сходами припадала на 30-ті роки, а тоді роботи виконувалися дуже неякісно. Досить подивитися на будівлі тих років, створені не для партійної верхівки, а для простих людей: вони всі облуплені, ще й споруджені з порушеннями норм і стандартів, – пояснює Олександр Кучерук.

Міська влада активно займається облаштуванням київських схилів, мостів, сходів і майданчиків. Ми знайшли для неї ще один об’єкт, який має всі шанси стати ланкою у туристичному маршруті Києвом.

Нагадаємо, що рік тому відкрили оновлені сходи до Пейзажної алеї, які ввечері, з увімкненням освітлення, набувають видовищного вигляду.