День народження Церкви: православні і греко-католики святкують Трійцю

День народження Церкви: православні і греко-католики святкують Трійцю

Свято П’ятидесятниці, Зіслання Святого Духа, християни відзначають на 50-й день після Великодня. Цього року П'ятидесятниця припадає на 16 червня. Наступного дня – 17 червня – свято Святого Духа, Трійці.

Саме П’ятидесятницю вважають днем, коли народилася та почала діяти Христова Церква, нагадує РІСУ.

Головний мотив святкування П’ятидесятниці для новозавітної Церкви – це подія зіслання Святого Духа у вигляді вогненних язиків на апостолів на 50-ий день після Воскресіння Господнього. Тому це свято ще називається Зісланням Святого Духа. 

Українці називають Трійцю – «Зеленими Святами». У час Зелених Свят цвіте жито й за народнім віруванням, прокидаються мерці, виходять з води русалки. Люди квітчають свої житла клечанням і встеляють пахучими травами.

Олекса Воропай книзі «Звичаї нашого народу» писав: «Про шанування нашим народом Зелених Свят навіть під совєтською окупацією свідчать такі оповідання: У нас на Київщині Тройцю селяни шанували й тепер за совєтів; квітчали в хатах клечанням, маїли хату знадвору, молилися Богу, бо це вважалося велике свято і його люди шанували».

Народні традиції святкування Трійці у Києві можна побачити і взяти участь у Національному музеї народної архітектури та побуту України. У Пирогові влаштовують майстер-класи з танців, а народні колективи покажуть, як святкували наші предки.

До слова, на багатьох столичних ярмарках напередодні свят, у суботу, продавали букети різнотрав’я. Кияни, можливо, й не відтворюють усіх традицій, але квартири «клечають» – прикрашають зіллям.

Про походження свята Трійці та традиції Зелених свят розповідає Настоятель Церкви Святого Архистратига Михаїла, протоієрей Андрій Власенко.