Київ повністю змінює систему поводження з відходами: куди викидати сміття

Київ повністю змінює систему поводження з відходами: куди викидати сміття

Київ повністю змінює систему поводження з відходами. Це відбувається паралельно зі зміною національної стратегії у цій галузі, що відповідає європейським стандартам. Перш за все на місто чекає повна відмова від захоронення відходів на полігонах.  

Що відбувається зараз і якими шляхами йдуть зміни пояснив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

– Столиця планує збудувати сміттєпереробний комплекс на базі заводу «Енергія», розрахований на 700 тис. тонн відходів на рік, який включатиме етап сортування, –сказав Петро Пантелеєв. – Ми маємо завдання відійти від захоронення непотребу, адже це застаріла й екологічно небезпечна методика. Нині завод «Енергія» почали реконструювати і за два роки виконаємо капремонт котлоагрегатів. Крім того, у наступному році тут встановлюватимуть нові системи очищення диму. До того ж на завод не потраплятимуть відходи, при спалюванні яких утворюються небезпечні викиди в атмосферу. Склад викидів від київського заводу буде таким як у заводів у Відні, Гамбурзі. Перший великий сміттєпереробний комплекс будуватиметься у промзоні в комплексі з «Енергією». Тут почнуть сортувати відходи, частину з яких перероблятимуть на газ, а спалюватиметься лише та частина, яка буде придатною для цього й безпечною для навколишнього середовища.

Таким чином, встановивши на заводі ще й турбіну, і маючи свій біогаз, що утворюється від ферментації органічних відходів, ми фактично перетворимо «Енергію» на ТЕЦ на альтернативному паливі, від якої теплова енергія піде на обігрівання будинків, – пояснив Петро Пантелеєв.

Паралельно з реконструкцією «Енергії» уже в липні в Києві запрацюють п’ять сміттєсортувальних станцій. Стартує роздільний збір відходів у дворах житлових будинків. Для початку буде встановлено 3 тисячі контейнерів там, де мешканці свідомі й готові нарізно збирати тверді відходи, скло, харчові відходи (органіку). Їх перевізники вивозитимуть на сортувальні станції окремими маркованими машинами. На станціях відбиратимуть всю цінну втор. сировину, рештки підуть на утилізацію. З населенням міста проведемо широку роз’яснювальну роботу.

                      Читайте докладніше про це «У Києві в липні стартує роздільний збір сміття».

– Полігон із захоронення відходів № 5 буде закритий. Це ще один – головний пункт у новій концепції поводження з відходами в Києві, – говорить Пантелеєв. – Для цього зараз там проводимо потужні роботи. Запустили заново установку з переробки рідкого отруйного фільтрату з тіла звалища. Недавно додали ще одну установку. Тепер на добу очищується 540 кубів отрути. Закрили для захоронення сміття й пересипали ґрунтом першу сміттєву карту на полігоні. Вона повністю готова до рекультивації. Зараз проводяться роботи із захисту території на другій карті.

Після закриття полігону тут можна створити красиві зелені ландшафти, але станція переробки фільтрату і станція дегазації працюватимуть ще довгі роки, – уточнює Петро Пантелеєв.

Крім полігону № 5, буде закрито й полігон № 6 із захоронення будівельних відходів. Він розташований на вулиці Червонопрапорній.

– Там гострих проблем немає, але звалище переповнене, – інформує заступник голови КМДА. – Проблеми є із захороненням радіоактивних відходів на підприємстві «Радон», на заводі «Радикал» ще зберігається 200 тон ртуті й засміченого ртуттю ґрунту. Разом із Мінприроди опрацьовуємо проект вивезення й перезахоронення цих небезпечних речовин у зоні відчуження.

– Наразі для вирішення проблеми утилізації й переробки сміття в Україні не вистачає законодавчої бази. Вже кілька років у Верховній Раді лежать кілька законопроектів, у яких передбачена і більша відповідальність за створення стихійних сміттєзвалищ (підвищення штрафів до 40 тисяч гривень), і норма, з якою у ціну виготовленої продукції в тарі або упаковці закладається частка на її утилізацію. Виробники мають бути залучені в екологічні процеси й очищення країни від сміттєзвалищ так само, як і громадяни, як і влада на місцях, – додав Петро Пантелеєв.

Нагадаємо, у жовтні 2017 року була ухвалена Національна стратегія поводження із відходами, у лютому 2019 року – Національний план. Оновлена законодавча база працює лише кілька місяців.