Серцевий напад чи панічна атака: як відрізнити

Серцевий напад чи панічна атака: як відрізнити

Майже кожен хоч раз у своєму житті стикався з таким явищем як панічна атака, або ж з серцевим нападом. Не дивлячись на те, що ці хвороби мають різні причини, симптоми у них спільні. Про симптоми та їх профілактику розповіла в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у мережі Фейсбук.

– Задуха, пришвидшене серцебиття, біль у грудях, запаморочення, оніміння рук та ніг, спітніння і тремтіння. У багатьох людей ці симптоми створюють відчуття втрати контролю, часом здається, що ви навіть помираєте. Проте головне – не сплутати панічну атаку із серцевим нападом та навпаки. Це вкрай небезпечно для здоров’я та життя, – наголошує Супрун.

Панічні атаки проявляються як відчуття раптової та інтенсивної тривоги і страху. Наше тіло починає вважати, що нам загрожує небезпека. Ускладнюється дихання, швидко б’ється серце, розширюються зіниці, шлунок перестає працювати, кінцівки можуть німіти, в голові паморочиться. Але якими б страшними не були симптоми панічної атаки, вони не становлять смертельної небезпеки.

Серцевий напад (напад стенокардії) стається через невідповідність між підвищеною потребою серця в кисні і можливістю його доставити через звужені серцеві судини. У цей час серце не отримує достатньо кисню. До слова, напад може статися під час фізичних навантажень.

Як розпізнати панічну атаку та серцевий напад

  • Важливо свідомо фіксувати, за яких обставин почалися симптоми. Якщо після тривалого стресу – це може бути панічна атака. Якщо ж перед цим ви займалися інтенсивною фізичною активністю або навіть просто піднімалися по сходах – це може бути серцевий напад.

Характер болю

  • Під час панічної атаки біль у грудях гострий та «колючий», зазвичай він локалізований по центру.
  • Під час серцевого нападу може бути відчуття стискання зсередини та важкості за грудиною. Біль може «віддавати» у руку, під лопатку, нижню щелепу або шию зліва. Але це спостерігається не у всіх випадках.
  • І під час панічної атаки, і під час серцевого нападу може виникати ускладнення дихання, різка слабкість, пришвидшене серцебиття, запаморочення, нудота і блювання.

Тривалість симптомів

  • Панічна атака – від 5 до 30 хвилин.
  • Симптоми серцевого нападу можуть зникнути через 2 – 3 хвилини після припинення фізичного навантаження або прийому нітрогліцерину.

Як діяти

  • У випадку панічної атаки: намагайтеся заспокоїтися, пам’ятайте, що панічна атака минає і не становить загрози життю.
  • У випадку серцевого нападу: потрібно заспокоїтися та припинити фізичне навантаження. Зателефонувати своєму лікарю – лікар може призначити прийом нітрогліцерину. Якщо напад не вдається зупинити протягом 15-20 хвилин – негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Адже серцевий напад, який триває понад 15-20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда.