У мережі започаткована цифрова бібліотека «Київ» з унікальними виданнями

У мережі започаткована цифрова бібліотека «Київ» з унікальними виданнями

Раритетні книги про столицю тепер доступні всім охочим завдяки проекту Цифрова бібліотека «Київ». Ресурс містить колекцію вибраних цифрових об’єктів з бібліотек, організацій, наукових установ, а також приватних колекцій про Київ, його історію, культуру, суспільне та економічне життя.

Започатковано Цифрову бібліотеку «Київ» завдяки активній підтримці громадськості Києва та фінансовій підтримці Київської державної адміністрації. Проект Громадського бюджету Цифрова бібліотека Києва набрав 512 голосів. У 2018 року було виділено 390 тисяч гривень з міського бюджету на його реалізацію проекту та створення сучасної цифрової бібліотеки на базі Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва.

– На сайті викладені оцифровані книги, газети, журнали, листівки з 18 по початок 20 століття. Багатьма з них вже не можна користуватися в бібліотеці через їх стан, але завдяки цифровій бібліотеці переглянути їх можна з будь-якого куточку світу, – розповіла директорка Публічної бібліотеки  ім. Лесі Українки Ольга Романюк.Це унікальні видання про різні місцевості, святині, собори та домовласників Києва. Також ми підготували низку статей з бібліографією. Окрім бібліотек рідкісні експонати нам надали також з приватних колекцій. І це лише початок, надалі плануємо поповнювати колекцію, вже є домовленості з Національною історичною бібліотекою.  
Велика частина бібліотеки представлена унікальними виданнями 19 ст. про історію київських святинь, учбових закладів Києва. Пізнавальними і надзвичайно цікавими є книжки про історію київського водогону та електричного трамвая. Є раритетні збірки прислів’їв та приказок, давньоруських казок, представлена «Украíнска абєтка» Гатцука Миколи від 1861 року. Також тут кожен може  вільно погортати  «Синопсис, или Краткое описание от различных летописцев, о начале славенскаго народа, о первых киевских князьях, и о житии святаго благовернаго и великаго князя Владимира, всея России первейшаго самодержца, и о его наследниках, даже до благочестиваго государя царя и великого князя Фёдора Алексеевича, самодержавца всероссийскаго» 1785 року видання,  а також дізнатися «Про херсонськи заробиткы, колы и якъ ихъ шукаты, и що коштуе туды достаться по зализній дорози або пароходомъ» від 1899 року.

Проект забезпечує необмежений вільний доступ до унікальних, цінних та рідкісних бібліотечно-інформаційних ресурсів Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки м. Києва, Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» та інших установ-партнерів. Оцифровані рідкісні та цінні видання з фондів бібліотек-партнерів надають можливість ознайомитися та дослідити першоджерела історії, культури, інших галузей науки про Київ та його жителів.

Сайт Цифрової бібліотеки «Київ» пропонує не лише колекції оцифрованих видань, але й тематичні експозиції та інформаційний блок «Цікаві  факти про Київ». Крім того, є мапа, на якій до певного об'єкта одразу прив'язане відповідне видання. 

На сьогодні цей електронний ресурс вміщує оцифровані видання із фондів Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія», Публічної бібліотеки імені Лесі Українки для дорослих м. Києва, Музею «Київська фортеця», Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут». Дві цінні книги із приватної колекції відомого києвознавця Дмитра Васильовича Малакова (13 жовтня 1937, Київ – 9 січня 2019 р, Київ) надали для оцифровки родичі покійного. 

Публічна бібліотека імені Лесі Українки звертається до усіх зацікавлених взяти участь у розвитку проекту та запрошує до партнерства.