Дні Європи у Києві: Латвія розповість про набіги вікінгів

Дні Європи у Києві: Латвія розповість про набіги вікінгів

Латвія і вікінги. Цю захоплюючу для істориків та поціновувачів середньовіччя тему розкриє виставка, яку приготувало до Днів Європи Посольство Латвійської Республіки в Україні.

Відкриття виставки за участі офіційних осіб Посольства відбудеться 17 травня о 20:00 на Михайлівській площі Києва.

Історична довідка.

5 - 8 століття...Набіги скандинавів на територію Латвії. Скандинавські народи предків сучасних датчан, шведів і норвежців – приваблювала можливість контролювати зручні торгові шляхи, які через територію Латвії вели на схід.

Скандинавські моряки – вікінги (варяги) – були одночасно і торговцями, і піратами. Вони неодноразово робили спроби підкорити територію Латвії, заснувати тут свої опорні пункти і збирати данину з місцевих жителів. Про набіги вікінгів на територію Латвії оповідають стародавні скандинавські оповіді – саги, а також висічені на каменях письмена – руни, присвячені пам'яті полеглих на чужині вікінгів.

Перші відомості про напади скандинавів на територію Латвії датуються V століттям. Давня сага розповідає про такого собі Старкадаре, який разом зі слов'янським правителем Вино відправився у військовий похід проти народів, що проживали на узбережжі Балтики. На початку VI століття вікінги вторглися в райони, розташовані поблизу нижній течії Даугави, але це вторгнення було відбите земгалами. Близько 650 року чужинцям вдалося закріпитися в околицях нинішнього міста Гробиня і заснувати там укріплені купецькі поселення, які одночасно служили військовими опорними пунктами для подальших завоювань. Ці поселення проіснували майже 150 років, до початку IX століття, коли курши підняли повстання проти завойовників і прогнали їх.

У 853 році на Курсу напали данці, однак, їх напад було успішно відбито куршами. Незабаром після цього шведський король Олав завоював стародавні міста Зебург (Гробиня) і Аполо в Курсі і змусив куршів платити йому данину. Набіги скандинавів тривали також і в Х – XI століттях. У свою чергу, воїни з Курси часто влаштовували набіги на скандинавські землі, грабували прибережні поселення і нерідко поверталися з багатою здобиччю і полоненими...

Щоб дізнатися про вікінгів більше, пропонуємо послухати інтерв‘ю історика Андріса Шне латвійському Радіо 4.