Коли хабар дає законні гроші: У Верховній Раді пропонують десятину для викривачів

Народні депутати продовжують бити «паперові» рекорди у сфері боротьби з хабарництвом. У Верховній Раді вже зареєстрували 3904 антикорупційні законопроекти.
На роль «найприкольнішої» ініціативи претендує законопроект №6225, присвячений розмірам грошової винагороди для викривачів.
Законодавче «ноу-хау» передбачає внесення доповнень до Закону «Про запобігання корупції».
Згідно зі змінами до 53 статті (розділ VIII), держава зобов’язана не лише захищати осіб, які надають допомогу у протидії корупції, а й виплачувати «премії».
«Преміальним» питанням мають займатися посадові особи державних і місцевих органів влади.
Рішення про розмір виплат повинно ухвалювати Національне агентство з питань запобігання корупції.
Якщо повідомлення про корупцію дозволило уникнути збитків державному (місцевому) бюджету, «стукачу» виплачується грошова винагорода — у розмірі 10% від можливої суми збитків.
Джерела фінансування та порядок виплати грошової винагороди визначаються Кабінетом Міністрів.
На думку автора законопроекту, інститут викривачів є важливим запобіжником для виникнення та поширення корупції.
Фінансова стимуляція сприятиме росту зацікавленості громадян у тому, щоб викривати корупційні діяння (свідками чи учасниками яких вони стали).
Україна може скористатись досвідом США: американський закон про наклеп дозволяє громадянам подавати позови від імені уряду про повернення коштів, викрадених через договірне шахрайство.
В якості компенсації за ризик американські інформатори можуть отримати винагороду — у розмірі 15-25% від будь-яких вилучених коштів і штрафів.
Починаючи з 1986 року, уряд США зміг отримати, щонайменше $35 млрд (у вигляді штрафів і вкрадених грошей).
У 2013 році амриканська комісія з цінних паперів і бірж виплатила інформаторам понад $14 млн «на знак визнання їхнього внеску в успіх справи щодо зупинення поточних шахрайств у своїх напрямках».