Що подивитися в кіно: подорож до «Заповідника Асканія»

Що подивитися в кіно: подорож до «Заповідника Асканія»

В українському прокаті йде документальний фільм «Заповідник Асканія». Картина про найбільший біосферний заповідник, якому виповнилося 100 років, отримала головний приз студентського журі на фестивалі Docudays UA та спеціальну відзнаку журі в номінації Docu/Україна. Глядачі мають змогу побачити неймовірно красиві краєвиди степу та познайомитися з людьми, які жили та працювали в заповіднику.

– Знімав про красу цього місця, яке можемо втратити, – говорить режисер Андрій Литвиненко.  Щоб привернути увагу, показати Асканію небанально. Аби захотілося туди приїхати, подивитися. Фільмував з 2012 року. Спочатку познайомився з репером Пашею, який писав пісні про Асканію. У фільмі вони є. Потім з Павлом Чегоркою, який працював в заповіднику орнітологом. Інші мої герої – старожил Микола Хлевнюк та директор заповідника Віктор Гавриленко – розповідають про Асканію, своє життя там. Всі вони ентузіасти своєї справи, надихають. Хотілося так показати природу, щоб людей заохочувати відповідальніше ставитися до природи, садити дерева, а не викидати пляшки.

ГЕРОЇ СТРІЧКИ

Директор заповідника Асканія-Нова Віктор Гавриленко

За професією орнітолог, колись працював у молдавському державному заповіднику Кодри, вже 29 років очолює «Асканію Нову». Щиро любить тварин, вітається з ними та знає, яка тварина як себе поводить, з усіма вміє знаходити спільну мову. Про заповідник може розповідати годинами – там проживає більше трьох тисяч видів, з яких 130 видів тварин і 19 рослин, занесених до Червоної книги України. Конь Пржевальського, сайгак, гвинторогий козел, японський журавель та інші унікальні види. Його хобі – фотографування, має величезну колекцію світлин, знятих у заповіднику.

Паша Чегорка – молодий вчений, працював старшим науковим співробітником у відділі птахів заповідника Асканії. 

Декілька років знімальна група спостерігала за його внутрішньою еволюцією. Спочатку він був захоплений своєю роботою, але поступово розчаровувався, тому що вона не приносила нормального доходу та не давала жодних перспектив. Зараз він переїхав з Асканії до Києва, працює будівельником.
– Після біофаку Дніпропетровського  університету поїхав працювати в Асканію як зоолог. Це чудове місце для медитацій. Спеціалізувався на птахах. Пробув чотири з половиною роки, розповідає він.  Поселення маленьке, нічого немає. Погані дороги, жодних розваг, культури. Заповіднику треба перебудуватися на новий лад. Якось заробляти. Бо квиток коштує лише 25 гривень. Ледве на їжу для тварин вистачає. А для гідної зарплати спеціалістам грошей нема. Коли я почав працювати, було 35 науковців. Коли їхав, залишилося 15. 

Старожил Микола Хлевнюк

У минулому 25 років працював у заповідному степу помічником головного ветеринара. Наразі живе на кордоні між Дендропарком та Заповідником у напівзруйнованому будинку часів Фальцфейнів. На сірих стінах цього дому Пан Микола пише власні вірші. Окрім цього, він робить квіти з пір'я птахів та продає їх на ярмарках.

– Приїхав сюди з Запорізької області, де працював на заводі, у 1976 році. Влаштувався помічником ветеринара. Тоді було багато людей, молоді. А зараз багато поїхало, – говорить він.  До заповідника вже звик. Всі, хто приїжджає, кажуть:як у вас красиво. А я відповідаю: за цією красою ховається огидне повсякдення. Що я там роблю? Маю чергову фразу: возлєгаю на дивані у святих мощей. Безпосередньо живу на території заповідника. Як рідкісний зникаючий вид. Єгеря на ніч закривають ворота, і все. Електрики немає, мрію про портативну сонячну електростанцію. А ще поїхати в Австралію, до священної червоної скелі посеред пустелі Вікторія.

4 травня о 14:00 відбудеться «Заповідник Асканія» в «Лірі». Показ за участі режисера. Андрій Литвиненко особисто представить стрічку глядачам, розкаже про знімальний процес, героїв фільму та виклики, з якими зараз стикається заповідник. Вартість: 50 грн.

Також фільм демонструють у кінотеатрах «Жовтень», Культурний центр «Кінотеатр Київ», Boomer, «Ліра», «Факел», «Дніпро», Кінотеатр ім. Т.Г. Шевченка, «Магнат», «Оскар» у DreamTown, «Оскар» у SmartPlaza, «Планета Кіно» (прокат із 9 травня). 10% прибутку з фільму йде на підтримку «Асканія-Нова».