Обливаний понеділок у Києві: де відсвяткувати за народними традиціями

Обливаний понеділок у Києві: де відсвяткувати за народними традиціями

Обливаний понеділок - так називається у народі другий день Великодніх свят.  За стародавнім звичаєм, цього дня молодь обливає одне оного водою — «очищається».

У Львові цей день став мало не культовим, коли погода дозволяє, то на площі Ринок влаштовують ставжні водяні баталії. У Києві теж є колоритні місця, де відтворюють традиції.

Мамаєва слобода

Дійство на «Обливаний понеділок» розпочнеться 29 квітня 2019 року о 12–00 за yчасті неодрyжених козаків, дівчат-козачок з «Мамаєвої Слободи», а також молодиць із гурту Божедари!

Народні гуляння відбyватимуться на вигоні поруч із криницею садиби Титаря.

У Мамаєвій слободі відтворюють давні традиції, і розповідають, як колись святкували цей день. Заходячи в оселю, ватага гамірно вітала присутніх:

- Христос Воскрес! Батько й ненька просили взяти калач, –  казали, почергово цілуючи у руки всіх, хто був у хаті на той час.

- Воістину Воскрес, – дружньо відповідали їм господарі. – Поздоровляємо Вас, ростіть великі та здорові.  Приймаючи «волочене», тобто зав‘язані у вузлику калачі та крашанки, дякували та просили передати уклін батькам. При цьому, у свою чергу, клали дітям до вузлика печиво, кільця ковбаски, крашанки та інші освячені напередодні в церкві ласощі та пундики.

Проте чи не найцікавішою забавою другого дня після великоднього понеділка, або як його ще називали «обливаного», для неодруженої молоді було обливання водою. Для майбутнього чистого міцного шлюбу обливання водою у день Богородиці, яка, як відомо, своїм покровительством допомагає з’єднати у міцну сім’ю молоді закохані серця, на козацькій Вкраїні було обов’язковим, бо ж вважалось очисним.

З давніх козацьких часів дійшло до нас веселе прислів‘я: «Ще прийде до дівок поливаний понеділок».

Обливаний понеділок у Пирогові

Національний музей народної архітектури та побуту України запрошує киян та гостей міста на свято «Обливаний понеділок. Веснянки. Гаївки».

Обливатися на Великодньому тижні — це стародавній звичай, що пов'язаний з весняним очищенням водою. Раніше в Обливаний понеділок обливали переважно незаміжніх дівчат – це робили хлопці, проявляючи таким чином свої симпатії і залицяння. 

В цей день можна буде відвідати святкові Літургії:   

- о 10:00 – у церкві святого Архистратига Михаїла ( експозиція - Середня Наддніпрянщина).
- о 12:00 – у церкві Покрови Пресвятої Богородиці УГКЦ (експозиція – Карпати).

Після святкових Літургій на Співочеому полі музею на вас чекатимуть виступи дитячих фольклорних колективів з міста Києва та Київської області, весняні обрядові дійства, ігри, забави, обливання водою.

Обливаний понеділок на подвірʼї церкви Неопалима Купина

Відсвяткувати Обливаний понеділок можна й на подвірʼї церкви Неопалима Купина. Буде: великоднє пригощання, чай, пісні й головне - танці від гурту Буття. 
 
-А ще маємо сього разу спеціального гостя: Юрка Фединського, відомого бандуриста, кобзаря, торбаніста і майстра музичних інструментів із Крячківки, що на Полтавщині. Разом із Юрком та його дружиною Марією музиканти гурту Буття Оксана та Олег Бути утворили новий гурт під назвою KVB (Kriachkyvka Viliage Band, що українською звучатиме як "Сільський гурт із Крячківки"). Шо-небудь із репертуару KVB обов'язково звучатиме впродовж свята, - припрошують організатори.

Коли:з 11:30 по 14:30

Де: Церква Неопалима Купина, вул. Маршала Малиновського, 6а

Фото Мамаєва Слобода