Місто помиють: що відбувалося у Прип’яті 33 роки тому

Місто помиють: що відбувалося у Прип’яті 33 роки тому

33 роки тому сталася найбільша в історії атомної енергетики техногенна катастрофа.

26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини на четвертому енергоблоці ЧАЕС в ході проектного випробування турбогенератора сталася серія вибухів, які повністю зруйнували реактор.

Два співробітника станції загинули відразу. Радіація, що потрапила в атмосферу, вже через кілька годин досягла Швеції та Фінляндії, а на ранок наступного дня накрила Італію та Ірландію.

– Я вам гарантую: якби після аварії на ЧАЕС радіаційна хмара не перетнула кордони СРСР, світ не дізнався б про цю трагедію, – сказав свого часу автору цих рядків член урядової комісії з ліквідації наслідків катастрофи Іван Плющ.

Центральна влада до останнього приховувала масштаби аварії. Інформацію про рівень радіації та способи захисту від неї громадяни черпали з радіопередач «ворожих голосів».

Евакуація жителів Прип'яті почалася 27 квітня о 14:00. Ніхто з городян тоді й гадки не мав, що, залишаючи місто «на три дні», вони ніколи більше сюди не повернуться.

– На момент аварії мені було десять років, – розповів «Вечірньому Києву» колишній прип'ятчанин Олександр Михайлов. – Була субота, у місті грали весілля і проводили спортивні змагання. Діти бавилися в пісочницях, сміялися і бігали, намагаючись зловити за хвіст невидиму радіацію. Дорослі займалися своїми справами і обговорювали чутки.

Правда, багато хто дивувався, чому не працює міжміський телефонний зв'язок і чому з Прип'яті не випускають транспорт. В'їзд до міста теж був заборонений ...

Але особливої тривоги не відчувалося, скоріше, була цікавість, яка пізніше, для багатьох вилилися в проблеми зі здоров'ям. Багато жителів Прип'яті піднімалися на дахи, щоб подивитися на зруйнований і палаючий енергоблок…

На наступний день, 27 квітня, по радіо від імені міськради повідомили про «тимчасову евакуацію в довколишні населені пункти Київської області». Прип'ятчанам рекомендували взяти документи, речі першої необхідності і продукти харчування на декілька днів.

По радіо не сказали, як довго триватиме евакуація, але всі чомусь були твердо впевнені, що три дні. Мовляв, місто помиють, і все буде як раніше. В очікуванні автобусів люди грали в бадмінтон. Дехто взяв із собою шампури і вудки. Здавалося, що всі зібралися за місто на великий пікнік

Як раніше повідомляв «Вечірній Київ», у столиці відкрили виставку, присвячену Чорнобильській трагедії.