Як відміна пайового внеску покращить інвестиційний клімат в Україні

Як відміна пайового внеску покращить інвестиційний клімат в Україні

Скасування в Україні пайового внеску буде сприяти покращенню бізнес-клімату та інвестиційної привабливості країни, адже дозволить піднятися у рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business за показником “Отримання дозволів на будівництво”. Україна може потрапити до ТОП-20 Doing Business у цій категорії, покращивши своє місце в рейтингу більш, ніж на 10 позицій.

Про це повідомляє офіційний портал Кабінету Міністрів з посиланням на заступника Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лева Парцхаладзе.

- Пайова участь у тому вигляді, в якому вона є зараз, давно себе віджила і потребує відміни. Пайовий збір, по суті, став “легалізованим хабарем забудовників” і породжує високі корупційні ризики з боку органів місцевого самоврядування, — зазначив він.

- Сьогодні розмір пайового внеску у розвитку інфраструктури розраховується … для нежитлових будівель і споруд у граничному розмірі складає 10%, для житла – 4%. Але по факту частка пайової участі в доходах місцевих бюджетів дуже мала (близько 1%), і на будівництво нових дитячих садків, шкіл та іншої інфраструктури із коштів пайового внеску ці кошти не витрачаються. Крім того, цільове призначення цих коштів ніким не контролюється, - переконаний Лев Парцхаладзе.

За його словами, сьогодні регіони мають потужну фінансову підтримку в рамках децентралізації, і місцеві бюджети зростають.

Тож пайовий внесок в Україні у тому вигляді, в якому він зараз існує, є неефективним, породжує високі корупційні ризики, і найважливіше — не виконує свою головну функцію — розвиток інженерно-транспортної та будівництво нової соціальної інфраструктури населених пунктів.

На думку експертів, повна відміна пайової участі по всій Україні буде сприяти покращенню інвестиційної привабливості та дозволить потрапити в ТОП-20 Doing Business за компонентом “Отримання дозволів на будівництво”, адже унеможливить корупційні прояви у цій сфері. Нині Україна, що займає 71-шу сходинку у загальному рейтингу Doing Business, за показником “Отримання дозволів на будівництво” знаходиться на 30-му, піднявшись туди за 2 роки зі 140-го місця.

За підрахунками Світового банку, просування на один пункт у загальному рейтингу Doing Business дозволяє додатково залучити в економіку країни близько $600 млн.

Нагадаємо, ще у березні минулого року Кабінет Міністрів схвалив законопроект №6540, який пропонує повну відміну пайової участі у розвиток інфраструктури населеного пункту.

Як повідомляв “Вечірній Київ”, Уряд спростив оформлення документації у будівництві, запровадивши реєстрацію декларації про готовність об’єкта до експлуатації за 1 день через онлайн-кабінет.