Готуйся до літа заздалегідь: виїзд за кордон за новими правилами

Готуйся до літа заздалегідь: виїзд за кордон за новими правилами

За інформацією міністра юстиції Павла Петренка, в Україні майже 3 млн дітей живуть у неповних сім’ях. Для їхнього захисту Міністерство юстиції України розробило пакет законів «Чужих дітей не буває». Крім посилення відповідальності за несплату аліментів тих із батьків, які мешкають окремо від дитини, закони передбачають спрощення виїзду дитини за кордон.

Незабаром літо, і про відпочинок потрібно потурбуватися завчасно. Саме тому «Вечірка» поцікавилась у очільника столичної юстиції Станіслава Куценка, які існують правила виїзду дитини за кордон.


У відпустку по-новому


28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту дитини на належне утримання», а також зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, ухвалені Кабінетом Міністрів України.


- Той із батьків, хто не живе в сім’ї і має заборгованість по аліментах у розмірі більше ніж сума відповідних платежів за чотири місяці, не може впливати на рішення щодо виїзду дитини за кордон на період до одного місяця на відпочинок, навчання чи лікування. Раніше траплялися ситуації, коли батько пішов з родини і вимагав кошти за дозвіл виїзду дитини на відпочинок за кордон. Завдяки чинним законам такого вже немає, – зазначає Станіслав Ігорович Куценко.


У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільну сплату аліментів кошти на утримання дитини можуть бути присуджені рішенням суду. Суд разом із рішенням видає виконавчий лист, на основі якого відкривається виконавче провадження. Якщо інший із батьків не сплачує аліменти добровільно та накопичується заборгованість, можна звертатись до державного виконавця за довідкою про наявність боргу. Довідка має бути видана протягом 10 днів після звернення. Саме ця довідка стане підтвердженням права виїзду дитини за кордон без дозволу батька-боржника.


Також той із батьків, з ким мешкає дитина, може виїхати за висновком органів опіки та піклування або рішенням суду, яке підтверджує проживання дитини з ним. Але в такому випадку дитина може перебувати за кордоном не більше одного місяця. 


Якщо ж батьки можуть домовитися, то достатньо сходити до нотаріуса й оформити дозвіл (довіреність) на виїзд дитини. Станіслав Куценко зазначає, що згідно з чинним законодавством той із батьків, який не їде в поїздку, може видати цей дозвіл іншому з батьків як на одну поїздку, так і на рік, і на необмежений термін. Це воля того, хто дає такий дозвіл. 


Досвід першопрохідців


Хоча закон набрав чинності не так давно, автор цього матеріалу поспілкувалася з тими, хто вже має досвід перетину кордону за новими правилами. Юрист і громадська активістка Вікторія Сураєва разом з 8-річною донькою неодноразово виїжджала з України на відпочинок без дозволу батька дитини, але з висновком органів опіки та піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з нею. Вікторія одна з перших в Україні випробувала новації. Розповідає, що серйозних проблем на кордоні не було, але перевіряли трохи більше часу, ніж інших. В органів опіки та піклування є 10 днів для видачі довідки про підтвердження місця проживання дитини, але за фактом це зайняло 37 днів, зазначає пані Сураєва. 


Катерина Астахова їхала з 13-річною донькою від першого шлюбу до родичів, які проживають у Криму. За словами жінки, їх зупинили у пункті пропуску «Каланчак», протримали з півгодини та не дозволили перетнути лінію розмежування. При собі жінка мала рішення суду про розлучення з батьком дитини, де зазначено: дитину залишити на виховання при  матері. Але прикордонника цей документ не задовольнив, і він видав офіційну відмову.


Слід зазначити, що за новим Законом також змінився порядок виїзду неповнолітніх громадян на тимчасово окуповану територію (Крим). Так, виїзд громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється: за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків або без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі тимчасового виїзду з України на строк до одного місяця при пред’явленні рішення суду чи висновку органу опіки та піклування, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною; довідки, виданої виконавчою службою, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір яких перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці. 


Виховання не є проживанням


«Вечірка» звернулась до Державної прикордонної служби України за коментарем, чому прикордонники відмовили пані Астаховій у виїзді, якщо жінка мала рішення суду, в якому значиться, що дитина залишається на виховання їй.


Відомство провело службову перевірку та зазначило, що у рішенні суду відсутнє обов’язкове визначення місця проживання дитини. Також у рішенні суду невірно зазначено рік народження дитини: замість 2006 року – 2004. 


Замість висновку


Новації закону працюють, але отримання документів, необхідних для поїздки з дітьми, займає більше часу, ніж очікувалося. Тому до поїздки варто готуватися заздалегідь.