Як скульптура змінює місто: в столиці відкривається проект "Реформуючи простір"

Як скульптура змінює місто: в столиці відкривається проект "Реформуючи простір"

13 квітня в Центрі сучасного мистецтва М17 відкривається Скульптурний проект “Реформуючи простір”. На ньому  будуть представлені роботи відомих українських художників Назара Білика, Олексія Золотарьова, Сергія Петлюка та зірки світової скульптури Жауме Пленcи. 

-  За допомогою сучасного мистецтва скульптури та інсталяції ми хочемо показати, як художники бачать сьогодні реформи у просторі, що їх оточує, — зазначає кураторка проекту Катерина Рай. Мова не тільки про територію міста, в якому вони перебувають, а і про простір метафізичний, особистісний, простір між людиною і природою, людиною і всесвітом. Художники досліджують те, як впливають політичні, геополітичні, культурні, соціальні зміни на загальну світову динаміку.

Серед важливих цілей проекту - познайомити світову спільноту з творчістю українських митців та розпочати дискусію про взаємодію публічного простору та скульптури. 

 - В Україні досить сильне покоління сучасних скульпторів, яким важко реалізувати свої ідеї, особливо в великому форматі, показати себе за кордоном. Тому ми вирішили зробити скульптурний проект за участі сучасних українських авторів, а також закордонних митців та експертів. Таким чином інтегруємо наше мистецтво в світове, - підкреслила директорка центру сучасного мистецтва М17 Наталія Шпитковська- Сьогодні проект дуже актуальний. Відбувається реформування міста, бачимо багато забудови. Але чи йде це на краще місту в естетичному плані, у багатьох викликає питання. Ми запрошуємо фахівців, які поділяться, як це відбувається за кордоном. Наскільки важливо сьогодні при розвитку архітектурного проекту, вписувати його в контекст міста, яка естетична цінність об’єкта, що побудований. Що можливо зробити щось, що залишиться в історії, стане принадою міста, Для цього потрібна колаборація скульпторів, художників, архітекторів. Протягом трьох місяців нашого проекту ми будемо проводити дискусії, зустрічі, щоб акцентувати: треба робити це цивілізованим шляхом і донести, як це може бути.  Наша гостя Хелен Фібі з Йоркширського скульптурного парку розповіла, що скульптура виступає не тільки як об’єкт, а як інструмент реорганізації суспільства. Бо скульптура може впливати  на оточення. Цей проект для нас – можливість показати, як це може бути.  Ми готові влаштовувати дискусії про зміну підходу до забудови, залучаючи девелоперів, бізнес, представників міської влади, зарубіжних експертів. Хотілося б, щоб забудовники не ставилися до нерухомості суто як до комерційного проекту. Будь-який побудований об’єкт впливатиме на людей, і важливо зробити, щоб це середовище працювало якомога краще. 


13 квітня  у рамках проекту  відбудеться форум, присвячений проблемам взаємодії публічного простору та скульптури.
Подію відвідають провідні експерти, представники мистецьких інституцій і фондів: Хелен Фібі — керівниця кураторської програми Йоркширського скульптурного парку, одного з найвідоміших парків світу;  Стелла Іоанноу — співдиректорка Лондонського проекту Sculpture in the city, завдяки якому на вулицях Лондона встановлюються сучасні скульптури;  Ліза Парола — незалежна кураторка, консультантка Фонду Маріо Мерца в Турині, який активно займається розвитком скульптури в Італії.

З ними можна буде зустрітися особисто та дізнатися, що таке сучасна міська скульптура, public art і навіщо це потрібно Києву. Разом із тим будуть говорити про розуміння концептуального об’ємного мистецтва, найпотужніших сучасних скульпторів і їхній вклад у покращення життя міст.

ПРОГРАМА ФОРУМУ

11:00 - 12:00 реєстрація учасників форуму.
12:00 - 12:15 вступне слово.
12:15 - 13:30 початок форуму та лекція від доктора Хелен Фібі, присвячена Йоркширському скульптурному парку, формуванню таких просторів та їхньої важливості для міст. Хелен розповість про те, яким чином у колекцію парку потрапляють нові експонати.
13:30 - 13:45 coffee brake.
13:45 - 15:15 лекція Стелли Іоанноу. Стелла розкаже про побудову взаємозв’язків між містом, бізнесом і мистецтвом, вигоду інвестицій у мистецтво для великих корпорацій, потребу в публічному мистецтві для міст, а також за яким саме принципом нові об’єкти мають ставати їх частиною.
15:15 - 15:30 coffee brake.
15:30 - 16:45 лекція Лізи Пароли з Фонду Маріо Мерца. Ліза розкаже, чому фонд, який вона представляє, — це інвестиція в італійську культуру, а також розгляне сучасне публічне мистецтво як нову форму комунікації.
17:00 - 17:15 coffee brake.
17:15 - 18:15 круглий стіл на тему: «Глобалізація як тренд сучасного мистецтва/Нові форми та задачі сучасної скульптури».

Відвідати форум можна за вхідними квитками. Надалі під час виставки також проходитимуть різноманітні зустрічі, лекції, майстер-класи на теми скульптури та міського простору. 

Скульптурний проект  “РЕФОРМУЮЧИ ПРОСТІР” 
Коли: 13 квітня - 10 червня
Де: Центр сучасного мистецтва М17, вул. Антоновича, 102–104.
Вартість квитків: 100 грн., для студентів, пенсіонерів і школярів — 70 грн.