Як у Києві інвестори модернізують садочки та школи: приклад на Верховинній

Як у Києві інвестори модернізують садочки та школи: приклад на Верховинній

На садочок №601, що по вулиці Верховинній у Святошинському районі, приємно дивитися – ошатна двоповерхова будівля, яскраві дитячі майданчики. Та найголовніше з вулиці не побачиш – на даху цього ДНЗ встановлені 36 сонячних панелей, які «дають»  до 11 тисяч кВт на рік. Це майже повністю забезпечує усі потреби закладу.

Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка
Фото Бориса Корпусенка

- Ця станція потужністю 10 кВт складається з 36 сонячних панелей, потужністю 260 Вт кожна. Їх встановили у серпні 2018, а вже цієї зими вони були введені в експлуатацію. Взагалі за рік планується, що станція вироблятиме 11 тисяч кВт, що еквівалентно 25 тисячам гривень економії, - розповів журналістам заступник директора КП «Група з впровадження проекту енергозбереження КМДА» Лісовик Андрій.

Цікаво, що презентацію цього енергозберігаючого проекту влаштували просто на даху садочку. Тож операторам із камерами та журналісткам на підборах довелося долати хиткі щаблі драбини… 

Панелі встановили в рамках однієї з міських програм – ЕСКО (енерго-сервісні контракти). Вона передбачає залучення приватних інвестицій на заходи з енергозбереження. Кошти інвестора, після реалізації проекту, повертаються йому за рахунок економії електроенергії. За словами заступника голови КМДА Петра Пантелеєва, така практика є дуже популярною в Європі. 

- Ми одразу визначили основний вектор – реалізація програм, основним джерелом яких не є міський бюджет. Києву вдалося залучити понад 6,5 млн євро міжнародних фінансових організацій (М.Ф.О). Зокрема мова йде про кредитні кошти міжнародної компанії NEFCO та E5P Fund. Ще 2 млн євро були вкладені в енергоефективність соціальної сфери з міського бюджету, - розповів заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Протягом 2016-2019 років у столиці укладено 120 контрактів, 6 з яких вже повністю завершені. На сьогодні, міський бюджет є лише підтримкою для таких заходів, а основним джерелом фінансування впроваджують – зовнішні інвестиції. У майбутньому планується зведення бюджетних витрат до мінімуму на умовах співфінансування.

За останніх три роки заходи з енергозбереження виконані у 332 закладі бюджетної сфери. Зокрема: 17 термосанацій, 33 модернізації системи освітлення, 24 встановлення ІТП та 257 модернізацій ІТП. Завдяки цьому міські школи та дитсадки зекономили близько 100 мільйонів грн на комунальних послугах.

Крім того, за минулий рік столиця зекономила понад 11 мільйонів гривень на енергоефективності міста.