Про Київ і метро: в столиці презентують збірку публіцистики Максима Рильського

Про Київ і метро: в столиці презентують збірку публіцистики Максима Рильського

В книжці «І розіллється знов медами…» (рядок з героїчної поеми «Слово про рідну матір», написаної в трагічний 1941-й рік) Максим Тадейович Рильський постає як прозаїк і публіцист.

В статтях, нарисах, репортажах, есе  порушуються питання моралі, ставлення до природи, виховання молоді  та інші теми, що хвилювали суспільство в усьому розмаїтті жанрів.  Починаючи від ранніх ідилій, фантазій, оповідань 16-18-річного юнака, надрукованих в часописі «Українська хата» до майже чотирьохрічного циклу публікацій початку 60-х  в газеті «Вечірній Київ» -  неповторного спілкування  класика  з читачами  в популярному  на той час виданні. 
 

- Саме Києву, якого Рильський любив пристрасно все життя, присвячено чимало творів в книжці. В листопаді 1943 року   він виступає в Москві на урочистих зборах АН України,  присвячених визволенню міста. І сьогодні в збірці ми читаємо стенограму  цієї хвилюючої промови під назвою «Київ в історії України». Перед нами постають не тільки дати та події, а  справжнє сузір»я видатних людей, життя й діяльність яких пов'язані з Києвом, - зазначає онук письменника, директор родинного фонду "Троянди й виноград" Максим Георгійович Рильський. Листопад 1960 року. Напередодні відкриття першої лінії Київського метрополітену ще не працюють ескалатори, а репортер Рильський першим здійснює подорож підземними станціями, захоплено описує  їх вбрання. Цим репортажем «Святковий подарунок»  відкривається знаменитий цикл «Вечірні розмови»,  що друкувався в суботніх випусках газети.  Номери розкуповувалися в кіосках миттєво, таким попитом користувався цикл. Група львівських студентів просить в листі автора не обмежуватися  міською газетою, щоб «розмови» могли читати жителі інших міст та сіл країни. Услід за першою «розмовою» почали з'являтися нові й нові, майже півсотні публікацій, у яких Максим Тадейович торкався актуальних питань життя міста, розвою літератури і мистецтва, ділився спогадами про видатних діячі культури, висловлював думки про виховання творчої зміни, порушував проблеми моралі. Спілкування з громадою через газету, виступи по  радіо Максим Рильський вважав обов'язковими для письменника.  Не дивно, що з  огляду на сьогодення класика згадують як першого  українського  блогера, і це без жартів, цілком  серйозно.


На думку онука, Максим Рильський виявив себе справжнім літописцем епохи,  вибагливим і невтомним журналістом. В одній  збірці -  полум’яний  заклик  душі  в перший рік війни – «любити й перемагати!», а через кілька сторінок -  земні проблеми пасажирів київської приміської залізниці. Також у виданні є епістолярний розділ та післямова «Розмови  з Максимом  Рильським  в ХХI -му столітті».  При  упорядкуванні збірки  використано  20-титомне видання М.Т. Рильського ( Київ. «Наукова думка», 1983- 1990 рр.). Деякі статті друкуються із скороченнями, а примітки – в сучасній редакції.  Твори розміщені в хронологічному порядку за часом написання та публікацій (виняток  - рання проза початку минулого століття, яка завершує збірку й повертає до прозових  витоків   майбутнього класика).
 

Книжку підготували видавництво «Ярославів Вал», родинний фонд «Троянди й виноград» та Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського за особистої підтримки Голови Держкомтелерадіо України О.І. Наливайка.

До участі у презентації запрошені Дмитро Павличко, Микола Жулинський, Павло Мовчан, Максим Стріха, Віра Агеєва, Богдан Червак, Максим Рильський (онук).

Ведучий: Михайло Слабошпицький.


Коли: 18 квітня  о 17.00
Де: Національний музей літератури, вул.. Б. Хмельницького, 11
Вхід вільний

Нагадаємо, Поза часом: в Києві покажуть історичні фільми з України, Польщі та Литви