Універсальний дизайн: відтепер усі споруди робитимуть інклюзивними

Універсальний дизайн: відтепер усі споруди робитимуть інклюзивними

З 1 квітня вступили в дію нові Державні будівельні норми (ДБН) щодо інклюзивності, які передбачають проектування житлових та громадських будівель і споруд за принципами універсального дизайну, який буде враховувати потреби кожної людини, у тому числі, осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Про це повідомляє офіційний портал Кабінету Міністрів.

- У сучасній європейській та іншій світовій архітектурі дуже багато уваги приділяється проблемам маломобільних груп населення, зокрема, людей з інвалідністю. Тому принципи універсального дизайну, який враховує потреби кожного, у пріоритеті... З 1 квітня в дію вступили важливі будівельні норми — ДБН “Інклюзивність будівель і споруд” - вони впроваджують обов’язкове створення безбар’єрного простору в Україні, - прокоментував заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Лев Парцхаладзе.

Згідно нових ДБН, під час нового будівництва житлових та громадських будівель необхідно застосовувати принципи універсального дизайну, передбачаючи усі входи і виходи з будівлі, у тому числі, евакуаційні, у рівень землі без влаштування ґанку. При цьому треба передбачати тверде покриття із дренажем та зливостоком.

Під час реконструкції житлових і громадських будівель допускається влаштовувати ґанок висотою не більше 0,15 м від тротуару. У такому випадку необхідно влаштовувати пандуси відповідно до цих ДБН.

У нових нормах також наведені необхідні технічні характеристики та конкретні наочні приклади щодо проектування:

- пандусів, спеціальних підйомників та інших засобів доступності для людей з порушеннями опорно-рухового апарату;

- тактильних та візуальних елементів доступності: тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць та позначень шрифтом Брайля, аудіопокажчиків для людей з порушеннями зору;

- іншого візуального інформування, дублювання важливої звукової інформації текстами, організації сурдоперекладу, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху та інші важливі зміни.

Нові ДБН розроблено ПАТ «КиївЗНДІЕП» на заміну діючих ДБН В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”. Вони адаптовані до європейських норм та містять наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

Універсальний дизайн — це дизайн будівель і споруд, покликаний зробити їх придатними для використання без необхідності адаптації для всіх маломобільних груп населення: у першу чергу, людей з порушеннями опорно-рухового апарату, зору, слуху, розумової діяльності, людей похилого віку, батьків з маленькими дітьми, вагітних жінок.

Нагадаємо, в Україні пропонують будувати висотні будівлі з класом енергоефективності не нижче класу “В” відповідно до європейського законодавства.