Проголосувати і не «сісти» на 7 років: пам’ятка киянам перед днем виборів

Проголосувати і не «сісти» на 7 років: пам’ятка киянам перед днем виборів

З чого почнуться вибори в Україні? Що можна, а чого не слід робити на виборчих дільницях громадянам, щоб не наразитися на штраф у 5 тисяч гривень або не сісти за грати, «Вечірньому Києву» розповів голова Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель.

У неділю, 31 березня, перед початком голосування голови дільничних виборчих комісій відкриють сейфи з бюлетенями, продемонструють членам виборчкомів, довіреним особам кандидатів у президенти, офіційним спостерігачам і пресі порожні прозорі скриньки та опломбують їх.

Потім в кожну урну опустять контрольний лист з печаткою, в якому вказані номер територіального округу та виборчої дільниці і час його вкидання. А рівно з 8:00 до 20:00 громадяни України почнуть обирати нового президента з 39 кандидатів. Нагадаємо, що перед виборами голови держави, в ніч на 31 березня Україна перейде на літній час. Переведення годинників відбудеться у неділю о 3:00 на одну годину вперед. 

Обраним президентом України буде вважатися кандидат, за якого проголосують більше половини виборців, які візьмуть участь у голосуванні. Оскільки мало хто вірить в такий варіант розвитку подій, то другого туру, швидше за все, не уникнути. Тому громадянам доведеться прийти до виборчих дільниць ще раз, 21 квітня, і обрати главу держави вже з двох кандидатів, що набрали найбільшу кількість голосів у першому турі.

За якими документами можна отримати бюлетень?

-На виборчу дільницю необхідно приходити з внутрішнім паспортом, бо за студентським квитком або, скажімо, за посвідченням водія бюлетень не видадуть. Підставою для видачі бюлетеня для голосування може також служити тимчасове посвідчення громадянина України та військовий квиток військовослужбовця строкової служби, - розповів «Вечірньому Києву» Олексій Кошель.

При цьому голова КВУ наголосив, що по закордонному паспорту бюлетень можна отримати тільки в разі голосування на дільницях в іноземних державах. 

Чи можна замінити помилково зіпсований бюлетень?

У разі якщо виборець щось не так зазначив у бюлетені, він може звернутися до члена комісії, який видав йому бюлетень, з відповідною заявою та отримати новий. Зіпсований бюлетень погашається.

Згідно з законом, у бюлетені «виборець робить позначку «плюс» («+») або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого він голосує». Інакше кажучи, можна поставити і «смайлик», але експерти не радять цього робити і рекомендують обійтися традиційними «хрестиками» та «галочками».   

- Були випадки, коли члени виборчих комісій визнавали недійсними бюлетені із позначкою «Так» у квадраті напроти прізвища кандидата, а інші, навпаки, зараховували в актив одного з претендентів бюлетені, в яких був напис «Злодій», - розповів «Вечірньому Києву» Олексій Кошель.

Голова КВУ нагадав, що виборець може голосувати лише за одного кандидата і закликав не робити зайвих написів у бюлетенях. Любителям писати послання кандидатам на виборчій документації слід врахувати, що, якщо на бюлетені виявиться більш ніж одна позначка, його визнають недійсним.

Якщо не прийшло запрошення на голосування?

- Таких випадків дуже багато. Це не означає, що людина не зможе проголосувати, - розповів Олексій Кошель. Водночас голова КВУ попередив, якщо громадяни заздалегідь не перевірили себе у списках виборців, а в день голосування не знайшли себе у реєстрі, то бюлетень не отримають.

Що заборонено в день виборів?

В день голосування заборонено вести агітацію «за» або «проти» того чи іншого кандидата. До речі, бюлетень не можна виносити за межі дільниці, а тим більше продавати. Незаконна передача іншій особі виборчого бюлетеня карається обмеженням або позбавленням волі до трьох років. А любителі підпалювати, обливати бюлетені в урнах зеленкою, кислотою, чорнилом і клеєм (як це було на минулих виборах) можуть провести за ґратами від 5 до 7 років.

Також не слід вірити «добрим людям», які стверджують, що якщо, мовляв, не так проголосуєш – дізнаємося. Голосування таємне, а в кабінках немає відеокамер. Тому сміливо ставте плюсик (а можна і галочку) в квадратику напроти прізвища свого кандидата.

Але пам’ятайте про заборону фото та відеофіксації заповненого бюлетеню. За це передбачений штраф до 5100 гривен або обмеження свободи до 3 років.